Darovací smlouva na nemovitost je oblíbeným nástrojem, který u nás často využívají starší členové rodiny, když chtějí převést svůj majetek na mladší generaci. Nejčastěji se jedná o rodiče, kteří chtějí předat dům, byt či stavební pozemek svým dětem, popřípadě prarodiče, kteří takový dar plánují dát vnoučatům. V tomto článku si přiblížíme některé základní informace, včetně toho, kolik stojí darovací smlouva na nemovitost.
Kdy darovat nemovitost
Hlavním důvodem, proč jít cestou darování nemovitosti, je možnost uspořádat dle vlastní vůle svůj majetek ještě v průběhu svého života. Při darování nemovitosti mají dárci jistotu, že nemovitost přejde do rukou konkrétní osoby, a v případě, že si to vhodně právně ošetří, mohou mít kontrolu nad tím, jak bude s převedeným majetkem nakládáno. Tento postup může v některých případech pomoci předejít případným sporům mezi potenciálními dědici, které mohou vzniknout po úmrtí vlastníka.
Dalším důležitým faktorem, proč se lidé rozhodují k převodu nemovitostí prostřednictvím darování, je určitá finanční úspora a časová nenáročnost. Převod majetku prostřednictvím darování může představovat levnější a rychlejší proces než případné dědické řízení. Při dědění se platí odměna notáři a celý proces může být zdlouhavý, obzvláště pokud mezi dědici vzniknou nějaké spory.
Čtěte také: Převod domu na děti
Jaké náležitosti musí mít darovací smlouva na nemovitost
Pro darování nemovitosti je nutné sepsat písemnou darovací smlouvu. Jde o klíčový dokument, který je základem celého procesu bezúplatného převodu majetku, a který jako takový musí ze zákona splňovat určité základní náležitosti. Co musí darovací smlouva vždy obsahovat?
- Identifikační údaje obou stran: Smlouva musí obsahovat přesné identifikační údaje dárce i obdarovaného, tedy jejich jména, příjmení, rodná čísla a adresy bydliště. Tyto informace slouží k jednoznačnému vymezení účastníků darování.
- Přesný popis převáděné nemovitosti: Nemovitost musí být ve smlouvě bezchybně vydefinována, a to podle požadavků katastrálního zákona. Což znamená, že je nutné uvést například parcelní číslo, katastrální území a případné další údaje, které zajistí, že převod vlastnického práva k nemovitosti proběhne na katastru bezproblémově.
- Závazky obou stran: V darovací smlouvě musí jasně vymezeno, že dárce nemovitost bezplatně převádí na obdarovaného, a zároveň že obdarovaný takový dar přijímá.
- Datum a místo podpisu: Ve smlouvě samozřejmě nesmí chybět datum a místo, kde byla smlouva podepsána. Podpisy smluvních stran pak stvrzují, že s obsahem smlouvy souhlasí. Podpisy na darovací smlouvě pro převod práva na katastru nemovitostí musí být nadto podepsány ověřeným podpisem.
Návrh na vklad vlastnického práva
Správně sepsaná darovací smlouva je velice důležitá, ale sama o sobě k úspěšnému dokončení převodu nemovitosti nestačí. Kromě samotné smlouvy je nutné na příslušný katastrální úřad doručit také návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Tento dokument je nezbytný pro převod vlastnictví nemovitosti a nelze bez něj celý proces úspěšně dokončit.
Návrh na vklad lze například jednoduše elektronicky vyplnit prostřednictvím aplikace katastrálního úřadu. Návrh na vklad se přitom musí zcela shodovat s obsahem darovací smlouvy.
Cena za přípravu smluvní dokumentace od advokáta či notáře
Pro přípravu darovací smlouvy doporučujeme využít služeb odborníka. Tím může být advokát, anebo notář, který vám poradí, jak převod provést, pomůže nastavit darovací smlouvu, tak aby odpovídala představám a zájmům smluvních stran. To znamená, že například do darovací smlouvy zanese dohodu o zřízení věcného břemene tak, aby mohl dárce v darované nemovitosti bezplatně a doživotně bydlet. Současně by vám měl pomoci vyvarovat se základních chyb, jako je chybné označení převáděné nemovitosti.
To kolik stojí darovací smlouva na nemovitost, tedy odměna za sepsání darovací smlouvy a související převodní dokumentace se může výrazně lišit. Například advokáti mohou nabízet fixní cenu za přípravu smlouvy či za kompletní balíček služeb spojených s převodem nemovitosti, popřípadě mohou převod provádět v klasické hodinové sazbě.
Oproti tomu notáři jsou v případě přípravy darování nemovitosti odměňováni na základě hodnoty daru. Výše jejich odměny se počítá procentuálně dle hodnoty daru a řídí se vyhláškou Ministerstva spravedlnosti tzv. notářským tarifem. Všichni notáři tedy musí dodržovat tarifem stanovený způsob výpočtu odměny a náklady na služby notáře se liší v závislosti na ceně nemovitosti.
Kolik stojí přepis vlastnického práva v katastru nemovitostí
Proces převodu vlastnického práva v katastru nemovitostí je zpoplatněn správním poplatkem, který je aktuálně ve výši 2.000,- Kč. Poplatek je možné zaplatit:
- v hotovosti na pokladně katastrálního úřadu,
- bankovním převodem
- od 1. 1. 2025 nově i pomocí QR kódu.
Pokud katastr objeví v darovací smlouvě či návrhu na vklad chybu, může velmi jednoduše dojít k zamítnutí návrhu a zaplacený správní poplatek propadne. V případě dalšího pokusu o zápis musí být poté zaplacen znova. Lze proto jen doporučit obrátit se na odborníka, který zajistí bezchybné vypracování převodní dokumentace a následný úspěšný zápis do katastru nemovitostí.
Jak bylo již zmíněno, katastr vyžaduje, aby na darovací smlouvě, která je přílohou návrhu na vklad vlastnického práva byly úředně ověřené podpisy. Poplatek za ověření podpisu se pohybuje od 50,- Kč (např. na pobočkách Czech POINT) za každý jednotlivý podpis. Návrh na vklad vlastnického práva přitom může být dárcem a obdarovaným podepsat „obyčejně“.
Jak je na tom darování z hlediska zdanění?
Darování nemovitosti v rodině je u nás v zákonem vymezených případech osvobozeno od daně z příjmu. Osvobození se týká darů od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, tetu, strýce, neteř a synovce, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů. Současně se osvobození týká osob obývajících více než rok společně hospodařící domácnost.
Obdarovaný však nesmí v některých případech opomenout tzv. ohlašovací povinnost. Pokud hodnota přijatého daru přesáhne 5 milionů korun., je totiž povinen informovat o darování příslušný finanční úřad,
Dále samozřejmě má obdarovaný povinnost platit každoroční daň z nemovitých věcí. Daňové přiznání se k této dani se podává do 31. ledna následujícího roku.
Kolik stojí darovací smlouva na nemovitost u nás?
Naše advokátní kancelář se na nemovitostní právo specializuje. Přípravu převodní dokumentace k nemovitostem, tedy i dokumentace pro darování nabízíme za předem stanovenou cenu.
Ceny za nejběžnější typy darovacích smluv (včetně souvisejících návrhů na vklad) jsou fixní. K datu vydání tohoto článku jsou ceny následujcí:
Typ darovací smlouvy | Fixní odměna |
Darování pozemku bez věcného břemene | 3.900,- Kč |
Darování domu/bytu bez věcného břemene | 4.500,- Kč |
Darování domu/bytu se zřízením věcného břemene | 5.500,- Kč |
Darování domu/bytu se zřízením věcného břemene a zákazu zcizení a zatížení | 6.500,- Kč |
V případě, že budete mít nějaké specifické požadavky, nemusíte se bát, vždy vám zpracování darovací smlouvy dopředu naceníme. Budete tak dopředu vědět, kolik stojí darovací smlouva na nemovitost.
Kolik stojí celý proces darování nemovitosti – konkrétní příklad
Prarodiče chtějí svému zletilému vnukovi darovat rodinný dům, přičemž v něm chtějí mít zajištěno bezplatné dožití. Celý proces převodu nemovitosti by je vyšel na:
- 6.500,- Kč za přípravu darovací smlouvy se zřízením věcného břemene a zákazu zcizení a zatížení (pro větší právní jistotu dárců)
- 2.000,- Kč za správní poplatek na katastru nemovitostí
- 150,- Kč za ověření 3 podpisů
Celkem by je darování nemovitosti, s využitím služeb naší advokátní kanceláře pro přípravu bezchybné převodní dokumentace, vyšlo na 8.650,- Kč.
Právní pomoc online – darovací smlouva za předem domluvenou cenu
Řešíte darování nemovitosti v rodině a chcete přesně vědět, na kolik vás vyjde? Využijte našich služeb. Poskytujeme profesionální zpracování darovací smlouvy z pohodlí vašeho domova – vše online a za jasně stanovených podmínek.