Jak má vypadat darovací smlouva pro převod nemovitosti v rodině

Při převodu nemovitosti v rodině je důležité mít správně sepsanou darovací smlouvu, která zajistí právní jistotu pro všechny zúčastněné. V článku se dozvíte, co by měla taková smlouva obsahovat a na co si dát pozor, abyste se vyhnuli nejčastějším chybám.
Převod nemovitosti v rodině 2024

Darování nemovitosti v rodině

Darování nemovitosti v rodině je běžnou praxí, která často souvisí se snahou udržet majetek uvnitř rodiny. Darovací smlouva tak může usnadnit předávání majetku mezi generacemi a zajišťuje, že nemovitost zůstane mezi blízkými příbuznými.

Darování nemovitosti v rodině je obvykle osvobozeno od daně z příjmu a představuje relativně jednodušší proces ve srovnání s jinými formami převodu či přechodu majetku. Od daně z příjmu je osvobozeno darování od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, tetu, strýce, neteř a synovce, manžela, manžela dítěte, dítě manžela rodiče manžela nebo manžela rodičů. Díky tomu bývá darování atraktivní pro mnoho rodin, které chtějí zachovat majetek mezi svými členy.

Darovací smlouva jako základní kámen celého darování

Pro převod nemovitosti prostřednictvím darování je nutné připravit několik důležitých dokumentů. Klíčové jsou darovací smlouva a návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Bez nich není možné nemovitost převést.

Každá darovací smlouva musí obsahovat minimum určitých informací. Při sepisování darovací smlouvy je dobré myslet na to, aby smlouva zahrnovala alespoň tyto náležitosti:

  • správně označeného dárce a obdarovaného (jméno a příjmení, rodné číslo, adresu trvalého bydliště);
  • přesné definování darované nemovitosti dle katastrálního zákona;
  • vymezení závazku dárce bezplatně převést nemovitost na obdarovaného a závazek obdarovaného přijmout nemovitost jako dar;
  • den a místo podpisu smluvních stran.

Darovací smlouva je základ, ale je potřeba vyplnit také návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Jedná o standardizovaný formulář, který lze vyplnit elektronicky v aplikaci katastrálního úřadu nebo ručně.

Podívejte se na video s naším právníkem Mgr. Radkem Novotným k tématu darování nemovitosti:

Chyby v darovací smlouvě

Každá nemovitost, ať už se jedná o bytovou jednotku či rodinný dům, má danou svojí jedinečnou specifikaci. Požadavky na definování nemovitostí udává katastrální zákon a je nutné v darovací smlouvě nemovitost přesně definovat a na nic nezapomenout.

Mezi nejčastější chyby patří špatná specifikace parcely (např. opomenutí, že se jedná o parcelu stavební), špatné definování podílu na společných částech domu či jeho úplné vypuštění.

Dalším nešvarem bývají vzory darovacích smluv. Na internetu volně koluje mnoho vzorů darovacích smluv, což může vést k dojmu, že jejich sepsání je snadné. Nemovitosti jsou však velmi hodnotné a cenné, a proto by měl každý pečlivě zvážit, jak s nimi nakládat. Každé darování je svým způsobem specifické. Lze jen doporučit se obrátit na advokáta, který zajistí všechny potřebné podklady, přesně specifikuje převáděnou nemovitost a zohlední specifika konkrétní rodinné situace.

darovací smlouva v rodině

Převod majetku a katastr nemovitostí

Pokud je správně sepsaná darovací smlouva a je připravený návrh na vklad, mohou tyto dokumenty podepsat všechny zúčastněné osoby – dárce a obdarovaný. U darovací smlouvy je vyžadováno, aby podpisy byly úředně ověřeny. Tím je zaručeno, že smlouvu opravdu podepsali osoby, které mají o darování zájem. Jedná se o ochranný prvek. Úředně ověřit podpisy je možné např. na každé pobočce CzechPointu. Návrh na vklad může být podepsaný obyčejně.

Podepsané dokumenty je dále potřeba doručit příslušnému katastru nemovitostí, pod který převáděná nemovitost spadá. Tuto informaci je možné najít přímo v katastru nemovitostí nebo to lze vyčíst z návrhu na vklad. Doručení už může udělat pouze jeden člen rodiny, kdy např. obdarovaný syn odnese na podatelnu katastru nemovitostí zmíněné listiny. Na pokladně je potřeba ještě za převod nemovitosti zaplatit správní poplatek ve výši 2.000,- Kč.

Pokud je vše v pořádku, převod nemovitostí proběhne zhruba během jednoho měsíce. V případě, že bude v darovací smlouvě chyba, tj. zejména špatně specifikovaná nemovitost, katastr nemovitostí návrh často zamítne a správní poplatek propadne. Pokud budou členové rodiny trvat na darování, budou muset sepsat novou darovací smlouvu, připravit nový návrh na vklad, nechat opětovně úředně ověřit podpisy a v neposlední řadě znovu zaplatit správní poplatek ve výši 2.000,- Kč. Proto je dobré dbát na správnost připravených dokumentů a nic neopomenout.

Právní pomoc online a darování v rodině

Zvažujete darování nemovitosti v rodině a potřebujete sepsat darovací smlouvu a návrh na vklad? Neváhejte se na nás obrátit. Nabízíme odborné vypracování darovací smlouvy on-line, vše za předem dohodnutých podmínek.

Sdílet článek na sociálních sítích

Nemovitostní právo

Převod domu na děti

Dostáváte se do věku, kdy přemýšlíte o tom, jak do budoucna naložit se svým majetkem? Zejména, jak řešit otázku rodinných nemovitostí. Předat jejich správu dětem, ale současně mít zajištěnou možnost dožití a možnost ovlivnit, jak budou potomci s rodinnými nemovitostmi nakládat. Více se dozvíte v tomto článku.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Jak má vypadat darovací smlouva pro převod nemovitosti v rodině

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.