Když se rodiče nedokáží dohodnout
V případě rozvodu manželství soud neschválí rozvod do doby než je rozhodnuto o péči o dítě v době po rozvodu manželství. Právní možnosti řešení péče o dítě, když se rodiče nedokáží dohodnout, jsou následující:
- výlučná péče o dítě jednoho z rodičů
- společná péče o dítě
- střídavá péče
Spor o péči o nezletilé dítě vzniká také v případě rodičů, kteří nejsou manželé v rozvodovém řízení, ale nejsou schopni se dohodnout na péči o dítě po rozchodu.
Střídavá péče o dítě
Střídavá péče obvykle představuje rovnoměrné střídaní péče o dítě oběma rodiči. Dítě se předává druhému rodiči do péče obvykle v týdenním nebo dvoutýdenním intervalu.
Při rozhodování soudu o péči o dítě se chrání nejlepší zájem dítěte, a to k zajištění jeho fyzického, mravního a citového vývoje včetně zkoumání vztahu dítěte k rodičům a dalším příbuzným.
Střídavá péče a výživné
V rámci střídavé péče existuje mýtus, že se nehradí výživné na dítě. Soud stanovující střídavou péči také vymezí výživné na dítě oběma rodičům, kdy velmi záleží na příjmech jednotlivých rodičů. Pokud jsou příjmy téměř stejné, pak reálně žádný s rodičů nehradí výživné. Příjmy jednotlivých rodičů jsou však obvykle rozdílné, a proto jeden z rodičů je povinen hradit o něco vyšší výživné než druhý z rodičů.
Žádost o střídavou péči a pomoc v soudním sporu doporučujeme přenechat na kvalifikovaném advokátovi.