Splatnost mzdy
Dlužná mzda je nepříjemná životní situace pro každého zaměstnance. Jakmile nastane splatnost mzdy (výplatní termín mzdy) a přes následné přísliby zaměstnavatele k úhradě není dlužná mzda zaměstnanci uhrazena, pak lze doporučit zaměstnanci následující postup k vymožení dlužné mzdy.
Mimosoudní vymáhání
Dlužnou mzdy je vhodné vymáhat především mimosoudně (pokud již nehrozí promlčení dlužné mzdy). Doporučuji vypracovat a odeslat písemnou žádost o úhradu dlužné mzdy se stanovením konkrétního data k úhradě, a to doporučenou poštou do sídla zaměstnavatele. Podle reakce zaměstnavatele lze dohodnout například splátkový kalendář potvrzený uznáním dluhu ze strany zaměstnavatele.
Žaloba o zaplacení dlužné mzdy
Pokud však není dlužná mzda uhrazena v dodatečném termínu dle mimosoudní výzvy a ani zaměstnavatel nikterak nereaguje na výzvu k úhradě, pak lze doporučit soudní vymáhání dlužné mzdy u příslušného soudu.
Před podáním žaloby o zaplacení dlužné mzdy lze doporučit konzultaci s advokátem k posouzení šancí na úspěch takové žaloby. Každý případ soudního sporu o dlužnou mzdu je individuální a záleží na okolnostech každého konkrétního sporu.
Dlužná mzda úroky z prodlení
V případě dlužné mzdy vzniká zaměstnanci právo také žádat úroky z prodlení. V rámci mimosoudního nebo soudního vymáhání je vhodné uvést do podání také žádost o úrok z prodlení z dlužné mzdy.
Insolvence zaměstnavatele a dlužná mzda
Pokud je zaměstnavatel v takové platební neschopnosti, že bylo zahájeno insolvenční řízení, pak doporučuji přihlásit dlužnou mzdu do probíhajícího insolvenčního řízení. Určitou pomoc v tomto případě poskytuje také stát, kdy lze podat žádost na Úřadu práce.