Kupní smlouva na nemovitost. Otázky a odpovědi. Vzor ke stažení zdarma.

Řešíte prodej nebo koupi nemovitosti? Pak bude nutné připravit kvalitní kupní smlouvu k převodu nemovitosti, ať se jedná o byt, dům nebo pozemek. V tomto článku poskytnu odpovědi na některé otázky související s kupní smlouvou na nemovitost.
kupní smlouva na nemovitost

Musí být kupní smlouva na nemovitost písemná?

Ano, kupní smlouva na nemovitost musí být písemná, nestačí ústní smlouva.

Co musí obsahovat kupní smlouva na nemovitost?

Zejména řádné označení prodávajícího a kupujícího. Přesné vymezení nemovité věci (především u bytových jednotek nastává nesprávné označení, které vede k zamítnutí vkladu na katastru). Závazek prodávající předat nemovitost kupujícímu a převést vlastnictví na kupujícího a závazek kupujícího přijmout nemovitost a uhradit kupní cenu. Samozřejmé je stanovení kupní ceny a ideálně také způsobu její úhrady. Závěrem místo a den podpisu a samotný podpis prodávajícím a kupujícím. Také doporučuji stanovit lhůty pro předání nemovitosti kupujícímu. 

Mimo základní náležitosti kupní smlouvy se uvádí obvykle řada prohlášení k právní ochraně prodávajícího anebo kupujícího. 

Osobně doporučuji přípravu kupní smlouvy přenechat na advokátovi, jelikož se jedná o převod hodnotné věci.

Právní náležitosti kupní smlouvy na nemovitost stanovuje občanský zákoník a katastrální zákon.

Jakým způsobem uhradit kupní cenu?

Obvyklým a bezpečným způsobem je úschova kupní ceny u notáře nebo advokáta až do splnění podmínek výplaty kupní ceny uvedených v kupní smlouvě na nemovitost.

Je nutné ověření podpisů na smlouvě?

Ano, je nutné úředně ověřit podpisy prodávajícího a také kupujícího. Podpisy lze ověřit na České poště v rámci služby CzechPoint, u notáře nebo advokáta.

Jaký je poplatek za převod nemovitosti na katastru?

2.000,- Kč

Kde získat vzor kupní smlouvy zdarma?

Vzor jednoduché kupní smlouvy na pozemek naleznete v dolní části úvodní stránky tohoto webu nebo postačuje kliknout zde. Každý převod nemovitosti je individuální, kdy důrazně doporučuji nechat přípravu smlouvy na profesionálovi.

Kolik stojí kupní smlouva od právníka?

Ceny jsou různé. Obvyklá cena za přípravu kupní smlouvy u mne je 5.500,- Kč. K určení přesné ceny mne postačuje nezávazně kontaktovat.

Sdílet článek na sociálních sítích

Převod majetku na děti
Nemovitostní právo

Převod majetku na děti

Dostali jste se do životní fáze, kdy přemýšlíte nad tím, že byste dětem předali nějakou část svého majetku? Chcete tento krok udělat správně a vyhnout se zbytečným komplikacím? Nejčastěji využívaným způsobem, jak v takovém případě řešit majetkové poměry v rodině je darování.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Kupní smlouva na nemovitost. Otázky a odpovědi. Vzor ke stažení zdarma.

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.