Kupní smlouva na nemovitost. Otázky a odpovědi. Vzor ke stažení zdarma.

Řešíte prodej nebo koupi nemovitosti? Pak bude nutné připravit kvalitní kupní smlouvu k převodu nemovitosti, ať se jedná o byt, dům nebo pozemek. V tomto článku poskytnu odpovědi na některé otázky související s kupní smlouvou na nemovitost.
kupní smlouva na nemovitost

Musí být kupní smlouva na nemovitost písemná?

Ano, kupní smlouva na nemovitost musí být písemná, nestačí ústní smlouva.

Co musí obsahovat kupní smlouva na nemovitost?

Zejména řádné označení prodávajícího a kupujícího. Přesné vymezení nemovité věci (především u bytových jednotek nastává nesprávné označení, které vede k zamítnutí vkladu na katastru). Závazek prodávající předat nemovitost kupujícímu a převést vlastnictví na kupujícího a závazek kupujícího přijmout nemovitost a uhradit kupní cenu. Samozřejmé je stanovení kupní ceny a ideálně také způsobu její úhrady. Závěrem místo a den podpisu a samotný podpis prodávajícím a kupujícím. Také doporučuji stanovit lhůty pro předání nemovitosti kupujícímu. 

Mimo základní náležitosti kupní smlouvy se uvádí obvykle řada prohlášení k právní ochraně prodávajícího anebo kupujícího. 

Osobně doporučuji přípravu kupní smlouvy přenechat na advokátovi, jelikož se jedná o převod hodnotné věci.

Právní náležitosti kupní smlouvy na nemovitost stanovuje občanský zákoník a katastrální zákon.

Jakým způsobem uhradit kupní cenu?

Obvyklým a bezpečným způsobem je úschova kupní ceny u notáře nebo advokáta až do splnění podmínek výplaty kupní ceny uvedených v kupní smlouvě na nemovitost.

Je nutné ověření podpisů na smlouvě?

Ano, je nutné úředně ověřit podpisy prodávajícího a také kupujícího. Podpisy lze ověřit na České poště v rámci služby CzechPoint, u notáře nebo advokáta.

Jaký je poplatek za převod nemovitosti na katastru?

2.000,- Kč

Kde získat vzor kupní smlouvy zdarma?

Vzor jednoduché kupní smlouvy na pozemek naleznete v dolní části úvodní stránky tohoto webu nebo postačuje kliknout zde. Každý převod nemovitosti je individuální, kdy důrazně doporučuji nechat přípravu smlouvy na profesionálovi.

Kolik stojí kupní smlouva od právníka?

Ceny jsou různé. Obvyklá cena za přípravu kupní smlouvy u mne je 5.500,- Kč. K určení přesné ceny mne postačuje nezávazně kontaktovat.

Sdílet článek na sociálních sítích

darování nemovitosti cizí osobě
Nemovitostní právo

Darování nemovitosti cizí osobě

Ke změně vlastnického práva k nemovitosti může dojít na základě darování, dědického řízení nebo na základě prodeje majetku. Darování nemovitosti představuje velmi oblíbený způsob převodu vlastnického práva. Nejčastěji dochází k darování mezi rodinnými příslušníky, ale je možné darovat nemovitou věc také cizí osobě. Základní odlišnosti darování mezi nepříbuznými osobami představíme v našem článku.

Celý článek
darování nemovitosti vnukovi
Nemovitostní právo

Jak na darování nemovitosti vnukovi

Darování nemovitosti mezi rodinnými příslušníky představuje oblíbený způsob převodu vlastnického práva. Proces darování bytu vnukovi představíme v následujícím článku.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Kupní smlouva na nemovitost. Otázky a odpovědi. Vzor ke stažení zdarma.

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.