Odškodnění dopravní nehody se zraněním

Jak na odškodnění dopravní nehody se zraněním. Poradíme, jak získat nejvyšší odškodnění.
odškodnění dopravní nehody

Nezaviněná dopravní nehoda

Odškodnění dopravní nehody se zraněním představuje řešení řady náhrad pro poškozeného. K oprávněné žádosti o odškodnění je podstatné, aby poškozený nebyl výlučným viníkem autonehody. Nejčastěji tak odškodnění za zranění při autonehodě žádá poškozený řidič, spolujezdec, chodec nebo cyklista, který dopravní nehodu výlučně nezavinil.

Uvedené je podstatné při řešení odškodnění dopravní nehody z pojištění vozidla viníka nehody, nikoliv při řešení odškodnění ze životního nebo úrazového pojištění (zde je nutné zkoumat konkrétní pojistné podmínky).

Nevyznáte se ve spleti paragrafů a potřebujete poradit při řešení odškodnění dopravní nehody se zraněním? Nezávazně nás kontaktujte ke konzultaci zdarma, kterou poskytne specializovaný právník pro pomoc obětem autonehod. Konzultaci lze realizovat telefonicky, e-mailem nebo osobně:

Jak se řeší odškodnění dopravní nehody

Odškodnění za zranění při dopravní nehodě uplatňujte z pozice poškozeného přímo u pojišťovny vozidla viníka nehody z tzv. povinného ručení. Jedná se obvykle o jednodušší a rychlejší cestu k získání odškodnění po autonehodě než řešení odškodnění přímo s viníkem autonehody.

Odškodnění za zranění při dopravní nehodě lze řešit již po propuštění z prvotní hospitalizace nebo po prvotním ošetření. Není nutné vyčkávat na ukončení léčení nebo pracovní neschopnosti, jak se mylně domnívá řada poškozených. Možnost řešení odškodnění po prvotním ošetření je dáno tím, že odškodnění dopravní nehody obsahuje řadu náhrad k řešení, kdy každá náhrada se řeší v jiný časový okamžik.

Odškodnění po dopravní nehodě

Odškodnění za zranění při dopravní nehodě

Orientační přehled náhrad pro poškozené autonehodou se zraněním je následující:

BolestnéLze řešit téměř u jakéhokoliv zranění. K odškodnění není nutné vyčkávat na ukončení pracovní neschopnosti nebo léčení.
Ušlý výdělekNáhrada ztráty na výdělku zaměstnance nebo ušlého zisku OSVČ (u OSVČ není podmínkou mít formálně vystavenou neschopenku)
Náklady léčeníNáklady za medikamenty, regulační poplatky, fyzioterapii, apod.
CestovnéNáklady na dopravu do zdravotnických zařízení
Náklady péčeNáklady péče o nesoběstačného poškozeného
Ztížení společenského uplatněníOdškodnění trvalých následků po autonehodě
RentaNáhrada ztráty na výdělku po skončení pracovní neschopnosti
Další nemajetková újmaPoměrně komplikovaná náhrada k odškodnění

U každého poškozeného je potřeba stanovit, které náhrady a v jaký časový okamžik uplatnit.

Chcete více informací o odškodnění obětí nehod? Navštivte náš specializovaný web pro poškozené:

Bolestné po autonehodě

Odškodnění dopravní nehody se zraněním představuje vždy řešení odškodnění bolestného. Bolestné po autonehodě se vypočte dle Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Každé zranění má určitý počet bodů. Součet bodů se násobí hodnotou bodu, která se každý rok mění.

Konkrétní příklady odškodnění bolestného pro autonehodu z roku 2022:

Zranění:Počet bodů:Odškodnění bolestného:
Podvrtnutí a natažení krční páteře3011.352,- Kč
Těžký otřes mozku6022.703,- Kč
Poranění vnitřního ucha10037.839,- Kč
Zlomenina hrtanu300113.517,- Kč

Důležité při odškodnění bolestného je vědět, že body náleží také za operační zákroky a základní bolestné lze navýšit pro komplikace léčby.

V praxi nastává situace, že pojišťovna vozidla viníka nehody zasílá poškozenému formulář k odškodnění bolestného pro vyplnění jeho ošetřujícím lékařem. Bohužel se opakovaně setkáváme s chybami ve výpočtech bolestného při využití formuláře pojišťovny, protože ošetřující lékař poškozeného obvykle není školen na výpočty bolestné dle Metodiky. Opakující chyby, se kterými se setkáváme:

 • opomenutí některého zranění poškozeného;
 • neuvedení bodů za operační zákroky;
 • nezvýšení bolestného pro komplikace léčby.

Tyto chyby vedou následně ke krácení odškodnění bolestného pro poškozeného. Z tohoto důvodu pro naše klienty vždy zajišťujeme výpočet bolestného od našeho spolupracujícího znalce.

Tabulka vývoje hodnoty bodu bolestného v čase:

2019318,85 Kč
2020341,25 Kč
2021356,11 Kč
2022378,39 Kč
2023393,06 Kč (prozatím)
odškodnění dopravní nehody

Odškodnění dopravní nehody a trestní řízení

Při řešení odškodnění dopravní nehody se zraněním obvykle běží také trestní řízení vůči viníkovi nehody pro ublížení na zdraví z nedbalosti nebo těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.

Poškozenému doporučujeme nepodceňovat trestní řízení a zajímat se o jeho průběh. Důvodem je, že v případě stanovení spoluodpovědnosti poškozeného v trestním řízení, zpravidla nastane krácení odškodnění dopravní nehody pojišťovnou v procesu odškodnění.

Poškozený se může nechat zastoupit zmocněncem v trestním řízení, který má řadu práv k uplatnění, kdy se může účastnit například výslechu viníka nehody, nahlížet do spisu a zastoupit poškozeného u trestního soudu.

Tipy a rady: Pokud viník nehody nabídne poškozenému nějakou finanční kompenzaci, pak je důležité, aby bylo stanoveno písemně, že tato kompenzace je nad rámec odškodnění dopravní nehody z povinného ručení. V opačném případě by hrozilo započtení kompenzace na odškodnění z povinného ručení.

U vážnějších zranění jsme připraveni poškozeného zastoupit také v souvisejícím trestním řízení vůči viníkovi nehody. Vždy záleží na domluvě v konkrétním případu odškodnění dopravní nehody se zraněním.

Znalecký posudek ke správnému odškodnění

Dle našich praktických zkušeností při řešení odškodnění dopravní nehody se zraněním je zásadní zajistit správný výpočet bolestného a trvalých následků (odborně ztížení společenského uplatnění) v souvislosti s utrpěnou autonehodou.

Klíčové je tak zajištění posudku od specializovaného znalce k výpočtům těchto náhrad. Dle našeho právního názoru a zkušeností je znalecký posudek dle Metodiky Nejvyššího soudu potřebný ke správnému odškodnění poškozeného dopravní nehodou se zraněním.

Poškození se často obávají finančního nákladu tohoto posudku, avšak toto není nutné, protože náklad posudku je uznáván zpravidla pojišťovnou vozidla viníka nehody jakožto účelně vynaložený a proto je proplácen. Pro naše klienty, u nichž chápeme složitou finanční a sociální situaci následkem autonehody, jsme připraveni tento náklad posudku uhradit.

Případ odškodnění dopravní nehody se zraněním řešíme vždy tak, že nejprve případ bezplatně posoudíme a následně se domluvíme na společném postupu. Posouzení případu je tak nezávazné.

Advokáti pro vás a online

Právní pomoc online pro poškozené

Právní pomoc obětem autonehod garantuje naše advokátní kancelář Drobiš & Novotný, advokáti s.r.o.

Proč využít právní pomoc od nás:

 • Odškodnění po dopravní nehodě je naše specializace již několik let;
 • Známe přístupy pojišťoven k odškodnění za zranění;
 • Pro poškozené zajistíme posudek na hodnocení bolesti a trvalých následků od našeho spolupracujícího znalce;
 • Konzultace a posouzení případu je zdarma;
 • Naše odměna je podílová z vymoženého odškodnění (obvykle 8 % až 10 % u zranění. Nezletilé poškozené zastupujeme zdarma bez nároku na podílovou odměnu);
 • Pokud nevymůžeme žádné odškodnění po dopravní nehodě, tak nám poškozený nehradí žádnou odměnu;
 • Klademe důraz na mimosoudní vyřešení odškodnění;
 • Možnost komunikace online bez nutnosti osobní schůzky.

Právní pomoc poškozeným poskytujeme po celé České republice.

Sdílet článek na sociálních sítích

Převod majetku na děti
Nemovitostní právo

Převod majetku na děti

Dostali jste se do životní fáze, kdy přemýšlíte nad tím, že byste dětem předali nějakou část svého majetku? Chcete tento krok udělat správně a vyhnout se zbytečným komplikacím? Nejčastěji využívaným způsobem, jak v takovém případě řešit majetkové poměry v rodině je darování.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Odškodnění dopravní nehody se zraněním

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.