Převod domu na děti

Dostáváte se do věku, kdy přemýšlíte o tom, jak do budoucna naložit se svým majetkem? Zejména, jak řešit otázku rodinných nemovitostí. Předat jejich správu dětem, ale současně mít zajištěnou možnost dožití a možnost ovlivnit, jak budou potomci s rodinnými nemovitostmi nakládat. Více se dozvíte v tomto článku.

Převod domu na děti je pro každého zásadním rozhodnutím, které může ovlivnit nejen osobu dárce, ale celou jeho širší rodinu. V praxi se nejčastěji jedná o bezúplatný převod domu na děti, tedy o jeho darování. Jde o důležitý krok ve věci zajištění budoucnosti jak dárce, tak často i obdarovaných dětí. V tomto článku vám přiblížíme, jak bezproblémově provést převod domu na děti a jak řešit otázky s tím spojené

Mnoho osob se v nějaké fázi života rozhodne k vypořádání svých majetkových poměrů, jehož součástí může být právě převod domu na děti. Nejčastěji je k tomu vede snaha o zajištění klidného stáří pro sebe a o jistou stabilizaci rodiny tím, že bude dopředu rozhodnuto o rodinném majetku a předejde se sporům v případném dědickém řízení. Tento krok ale nejen předchází možným budoucím sporům a komplikacím, ale také dává rodičům možnost vybrat si, komu konkrétně svůj majetek předají.

Převod domu na děti – na co si dát pozor?

Byť by se převod domu na děti mohl na první pohled zdát jako jednoduchá věc, je důležité, aby dárce myslel na několik klíčových věcí. Dárce by měl zejména zvážit, zda má dostatek financí a majetku pro vlastní žití a jestli ho darování domu nějak finančně neohrozí. Popřípadě myslet i na zajištění vlastního dožití v darované nemovitosti. Současně by měl dárce zvážit, jestli jsou jeho děti dostatečně zralé či zodpovědné na to, aby jeho pracně nabytý majetek dostali a zda s ním budou umět hospodařit.

Pokud se rodiče rozhodnou darovat dům pouze jednomu z několika potomků, je vhodné zamyslet se, zda a jak takový převod nemovitosti ovlivní vztahy v rodině. V některých situacích může být řešením uzavřít současně dohodu o vypořádání mezi sourozenci, v rámci níž dojde i k určitému finančnímu narovnání.

Čtěte také: Převod nemovitosti mezi sourozenci

Darovací smlouva na rodinný dům

Pro bezproblémový převod domu na děti je nutné zpracovat potřebnou převodní dokumentaci. Klíčovými dokumenty přitom jsou darovací smlouva a návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Darovací smlouva na nemovitost musí být vždy sepsána v písemné formě a měla by obsahovat přinejmenším následující formální náležitosti:

  1. Dostatečné označení dárce a obdarovaného.
  2. Přesný popis předmětu darování, tedy nemovitosti, a to v souladu se zněním katastrálního zákona.
  3. Závazek dárce převést dům bezúplatně na obdarovaného a závazek obdarovaného dar přijmout.
  4. Datum a místo podpisu darovací smlouvy a ověřené podpisy smluvních stran.

Uzavření darovací smlouvy ale samo o sobě nestačí. Vlastní převod je dokončen až okamžikem vkladu vlastnického práva k rodinnému domu do katastru nemovitostí. Katastr přitom provádí vklad na základě předloženého návrhu na vklad, jehož nezbytnou přílohou je originál darovací smlouvy s úředně ověřenými podpisy smluvních stran.

Čtěte také: Darování nemovitosti 2024

Návrh na vklad je zpoplatněn správním poplatkem, aktuálně ve výši 2.000,- Kč. K zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí obvykle dojde cca do 30 dní od podání návrhu na vklad.

Při sepisu darovací smlouvy na dům je zcela zásadní jeho správná a dostatečná specifikace. Chyby ve vymezení nemovitosti totiž často vedou k zamítnutí návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Poté je třeba celý proces opakovat. To samozřejmě zvyšuje časové a finanční náklady převodu, nehledě na možné související komplikace.

Převod domu na děti s právní ochranou rodičů?

Pokud dárce převádí na děti dům, ve kterém chce, jak se říká dožít. Měl by na tuto eventualitu myslet již při samotném uskutečňování převodu. Zákon nám dává určité možnosti, jak dárci právně pomoci zajistit bezproblémové stáří v darované nemovitosti.

Základem bývá v této situaci zřízení věcného břemene doživotního bezplatného užívání domu. Tento institut umožňuje dárci převedenou nemovitost, dle obsahu věcného břemene, dále užívat. Povětšinou se přitom toto věcné břemeno zřizuje jako doživotní a bezplatné.

Pro maximalizaci právní ochrany dárce se věcné břemeno dožití často kombinuje s takzvaným zákazem zcizení a zatížení nemovitosti. Tento zákaz omezuje obdarované děti ve volném nakládání s domem, kdy k vymezeným právním jednáním potřebuje obdarovaný písemný souhlas oprávněného (tedy většinou dárce).

Obdarované dítě potřebuje písemný souhlas rodiče například s tím, když chce dům:

  • prodat;
  • zatížit zástavním právem;
  • pronajímat;
  • či s ním jinak právně disponovat.

Jak věcné břemeno doživotního bezplatného užívání, tak i zákaz zcizení a zatížení se zapisují k domu do katastru nemovitostí a zůstávají v platnosti bez ohledu na případnou změnu majitele nemovitosti. 

I přes výše uvedené možnosti právní ochrany dárce, by mělo vždy být prvním a základním krokem celou situaci důkladně zvážit, převod domu naplánovat a případně prodiskutovat s odborníkem specializovaným na nemovitostní právo. Případný neuvážený převod vlastnického práva může mít pro dárce kritické následky, které mohou být bohužel prakticky nevratné.

Darování rodinného domu nezletilému

V některých případech může být potřeba převod domu na dítě nezletilé. Rodiče samozřejmě mohou nemovitost darovat i nezletilému. Celý proces převodu je však náročnější, neboť je třeba splnit určité dodatečné formální povinnosti.

Postup darování lze shrnout do následujících kroků:

  1. Vypracování standardní darovací smlouvy, která bude podkladem pro převod domu na nezletilé dítě.
  2. Podání návrhu soudu ke schválení převodu vlastnického práva k nemovitosti na nezletilého.
  3. Schválení převodu opatrovnickým soudem.
  4. Návrh na vklad vlastnického práva nezletilého do katastru nemovitostí.

Převod domu na nezletilé dítě tedy zahrnuje několik fází, které je třeba k jeho úspěšnému dokončení absolvovat. Klíčové je přitom získání souhlasu opatrovnického soudu. Bez něho darování nemovitosti nezletilému dítěti proběhnout nemůže.

Pozitivní zprávou je, že soudní řízení obvykle bývá poměrně jednoduché. Pokud nejsou převodem ohroženy zájmy nezletilého, opatrovnický soud souhlas zpravidla bez problémů udělí. Současně není třeba při řízení před opatrovnickým soudem platit soudní poplatek. Uvedené schvalovací řízení nicméně znamená zdržení dokončení celého převodu v řádech měsíců.

Daňové aspekty při darování domu dětem

Darování mezi rodinnými příslušníky je aktuálně z hlediska daní výhodné. Bezúplatné převody mezi blízkými příbuznými, tedy i rodiči a dětmi jsou osvobozeny od daně z příjmu.

Od daně jsou dále osvobozeny následující bezúplatné převody domu:

  • Od příbuzných v přímé linii a ve vedlejší linii, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce, neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů.
  • Od osoby, se kterou obdarovaný žil nejméně jeden rok bezprostředně před získáním daru ve společné domácnosti, a z tohoto důvodu o domácnost pečoval nebo byl na tuto osobu odkázán výživou.

Současně ani darovací daň aktuálně v našem právním řádu nemáme.

Právní pomoc online při darování nemovitosti

Plánujete převod domu na děti a potřebujete prodiskutovat problémy s tím spojené? Popřípadě potřebujete pomoci s přípravou převodní dokumentace k bezproblémovému darování nemovitosti?

Náš tým zkušených právníků se specializací v nemovitostním právu je tu pro vás. Kontaktujte nás a využijte našich zkušeností a znalostí v této oblasti. Potřebnou dokumentaci pro převod domu na děti připravíme rychle, odborně a za předem stanovenou odměnu.

Sdílet článek na sociálních sítích

Nemovitostní právo

Převod domu na děti

Dostáváte se do věku, kdy přemýšlíte o tom, jak do budoucna naložit se svým majetkem? Zejména, jak řešit otázku rodinných nemovitostí. Předat jejich správu dětem, ale současně mít zajištěnou možnost dožití a možnost ovlivnit, jak budou potomci s rodinnými nemovitostmi nakládat. Více se dozvíte v tomto článku.

Celý článek
Nemovitostní právo

Převod nemovitosti mezi sourozenci

Chystáte se darovat nemovitost svému bratrovi či sestře? Chtete vědět, jak takový převod nemovitosti mezi sourozenci probíhá? Základní informace se dozvíte v tomto článku.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Převod domu na děti

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.