Rezervační smlouva na nemovitost v občanském zákoníku
Občanský zákoník, který stanovuje právní úpravu řady smluvních typů, výslovně nevymezuje právní náležitosti rezervační smlouvy na nemovitost. Obecné principy občanského práva samozřejmě platí pro rezervační smlouvu na nemovitost, podrobnosti bude však nutné vymezit dle vůle jednotlivých smluvních stran.
Základní obvyklé náležitosti
Vymezení smluvních stran, specifikace nemovitosti, která je předmětem zájmu, výše kupní ceny nemovitosti, zájem o koupi nemovitosti, rezervační lhůta nemovitosti, povinnost zájemce uhradit rezervační poplatek a uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí nebo již kupní smlouvu, budou základní obvyklé náležitosti rezervační smlouvy na nemovitost.
Rezervační smlouva na nemovitost a právní doporučení
Rezervační smlouvu na nemovitost doporučuji obvykle jako trojstrannou dohodu mezi vlastníkem nemovitosti, realitní kanceláří a zájemcem.
Rezervační smlouva na nemovitost obsahuje obvykle řadu smluvních pokut. Pozorně si prostudujte smluvní povinnosti, se kterými je spojena smluvní pokuta a zvažte, zda jste si naprosto jisti, že je dokážete splnit.
Pokud financujete koupi nemovitosti hypotečním úvěrem, pak doporučuji určit v rezervační smlouvě povinnost vlastníka nemovitosti k poskytnutí potřebné součinnosti zájemci a jeho bance, a to zejména pro uzavření zástavní smlouvy na nemovitost k získání financování pro zájemce.
Rezervační smlouva na nemovitost je zásadní právní dokument při zájmu o koupi nemovitosti, který nepodceňujte a zvažte využití kontroly rezervační smlouvy právníkem.