Střídavá péče

Střídavá péče v roce 2020 je nadále jednou z možností péče o nezletilé dítě. Jaké jsou bližší specifika této péče?
rozvod manželství s dětmi

Když se rodiče nedokáží dohodnout

V případě rozvodu manželství soud neschválí rozvod do doby než je rozhodnuto o péči o dítě v době po rozvodu manželství. Právní možnosti řešení péče o dítě, když se rodiče nedokáží dohodnout, jsou následující:

  • výlučná péče o dítě jednoho z rodičů
  • společná péče o dítě
  • střídavá péče

Spor o péči o nezletilé dítě vzniká také v případě rodičů, kteří nejsou manželé v rozvodovém řízení, ale nejsou schopni se dohodnout na péči o dítě po rozchodu.


Střídavá péče o dítě

Střídavá péče obvykle představuje rovnoměrné střídaní péče o dítě oběma rodiči. Dítě se předává druhému rodiči do péče obvykle v týdenním nebo dvoutýdenním intervalu.

Při rozhodování soudu o péči o dítě se chrání nejlepší zájem dítěte, a to k zajištění jeho fyzického, mravního a citového vývoje včetně zkoumání vztahu dítěte k rodičům a dalším příbuzným.


Střídavá péče a výživné

V rámci střídavé péče existuje mýtus, že se nehradí výživné na dítě. Soud stanovující střídavou péči také vymezí výživné na dítě oběma rodičům, kdy velmi záleží na příjmech jednotlivých rodičů. Pokud jsou příjmy téměř stejné, pak reálně žádný s rodičů nehradí výživné. Příjmy jednotlivých rodičů jsou však obvykle rozdílné, a proto jeden z rodičů je povinen hradit o něco vyšší výživné než druhý z rodičů.

Žádost o střídavou péči a pomoc v soudním sporu doporučujeme přenechat na kvalifikovaném advokátovi.

Sdílet článek na sociálních sítích

Nemovitostní právo

Převod nemovitosti mezi sourozenci

Chystáte se darovat nemovitost svému bratrovi či sestře? Chtete vědět, jak takový převod nemovitosti mezi sourozenci probíhá? Základní informace se dozvíte v tomto článku.

Celý článek
Nemovitostní právo

Advokátní úschova při převodu nemovitosti

Plánujete koupi či prodej nemovitosti a chcete, aby byl celý proces v maximální možné míře bezproblémový a bezpečný? V tomto článku si přiblížíme základní informace o institutu advokátní úschovy při převodu nemovitosti.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Střídavá péče

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.