Zvýšení výživného pro dítě

Jak upravuje zákon právo na zvýšení výživného pro dítě? Jaké jsou časté životní situace opravňující žádat vyšší výživné?
rozvod manželství s dětmi

Podstatná změna poměrů

Otázku výživného na dítě vymezuje občanský zákoník. Tento zákon stanovuje, že soud může změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, pokud se podstatně změnily rozhodující poměry.


Kdy lze žádat o zvýšení výživného?

Změnu poměrů opravňujících k žádosti o zvýšení alimentů pro dítě dochází na straně povinného, tak na straně dítěte. Mezi nejčastější životní situace opravňující zvýšení je vývoj dítěte a vznik nových potřeb dítěte spojených s nástupem do mateřské nebo základní školy, či přijetím na novou školu. Kromě vzniku nových nákladů spojených se školní docházkou se berou do úvahy o zvýšení výživného také mimoškolní zájmové aktivity dítěte.


Majetkové poměry povinné osoby

Ústavní soud stanovil v minulosti, že při sporu o zvýšení výživného na dítě jsou soudy povinny komplexně zkoumat majetkové poměry povinné osoby (obvykle rodič, kterému byla uložena povinnost hradit výživné) a provést řádné dokazování k zajištění spravedlivého rozhodnutí o výživném.

Sdílet článek na sociálních sítích

Převod majetku na děti
Nemovitostní právo

Převod majetku na děti

Dostali jste se do životní fáze, kdy přemýšlíte nad tím, že byste dětem předali nějakou část svého majetku? Chcete tento krok udělat správně a vyhnout se zbytečným komplikacím? Nejčastěji využívaným způsobem, jak v takovém případě řešit majetkové poměry v rodině je darování.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Zvýšení výživného pro dítě

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.