Zvýšení výživného pro dítě

Jak upravuje zákon právo na zvýšení výživného pro dítě? Jaké jsou časté životní situace opravňující žádat vyšší výživné?
rozvod manželství s dětmi

Podstatná změna poměrů

Otázku výživného na dítě vymezuje občanský zákoník. Tento zákon stanovuje, že soud může změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, pokud se podstatně změnily rozhodující poměry.


Kdy lze žádat o zvýšení výživného?

Změnu poměrů opravňujících k žádosti o zvýšení alimentů pro dítě dochází na straně povinného, tak na straně dítěte. Mezi nejčastější životní situace opravňující zvýšení je vývoj dítěte a vznik nových potřeb dítěte spojených s nástupem do mateřské nebo základní školy, či přijetím na novou školu. Kromě vzniku nových nákladů spojených se školní docházkou se berou do úvahy o zvýšení výživného také mimoškolní zájmové aktivity dítěte.


Majetkové poměry povinné osoby

Ústavní soud stanovil v minulosti, že při sporu o zvýšení výživného na dítě jsou soudy povinny komplexně zkoumat majetkové poměry povinné osoby (obvykle rodič, kterému byla uložena povinnost hradit výživné) a provést řádné dokazování k zajištění spravedlivého rozhodnutí o výživném.

Sdílet článek na sociálních sítích

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Zvýšení výživného pro dítě

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.