Darovací smlouva mezi manželi

Řešíte možnost darování nemovitosti mezi manželi? Rychlý přehled v tomto článku.
darování družstevního bytu

Darování nemovitosti v majetku jednoho z manželů

Darovací smlouva mezi manželi na nemovitost bude obvykle platná v případě, že je převáděna nemovitost ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů do výlučného vlastnictví druhého z manželů. Kromě sepsání a podpisu darovací smlouvy bude také nutná změna vlastnictví nemovitosti v katastru nemovitostí, a to podáním návrhu na vklad.

Nemovitost je ve výlučném vlastnictvím zpravidla v případech, kdy manžel získal nemovitost před vznikem manželství nebo darem, děděním nebo odkazem.

Pokud je nemovitost ve společném jmění manželů, pak nelze darovat část nemovitosti ve společném jmění manželů druhému z manželů. Modifikace společného jmění manželů jsou však možné notářským zápisem.

darovací smlouva online


Darovací smlouva mezi manželi a právní ochrana dárce

Pokud jeden z manželů daruje celou nemovitost do výlučného vlastnictví druhého manžela, pak by měl zvážit vymezení možnosti užívání nemovitosti také po darování.

Přečtěte si článek Právní ochrana dárce při darování nemovitosti

V případě, že je darována pouze část nemovitosti, pak vznikne podílové spoluvlastnictví nemovitosti mezi manželi. V takovém případě je vhodné zvážit stanovení předkupního práva mezi manželi ke spoluvlastnickým podílům.

darovací smlouva mezi manželi


Darování mezi manželi a daně

Darování nemovitosti mezi manželi je osvobozeno od daně z příjmů. Darování mezi manželi lze tedy považovat za daňově optimální řešení převodu nemovitosti.

Přečtěte si článek Darování nemovitosti mezi příbuznými a daňové povinnosti


Darovací smlouva mezi manželi online

Darovací smlouvu k převodu domu, bytu nebo pozemku pro vás můžeme připravit bez nutnosti osobní schůzky. Veškerou domluvu a podklady lze zajistit emailovou komunikací.


Sdílet článek na sociálních sítích

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Darovací smlouva mezi manželi

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.