Darovací smlouva mezi manželi

Řešíte možnost darování nemovitosti mezi manželi? Rychlý přehled v tomto článku.
darování družstevního bytu

Darování nemovitosti v majetku jednoho z manželů

Darovací smlouva mezi manželi na nemovitost bude obvykle platná v případě, že je převáděna nemovitost ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů do výlučného vlastnictví druhého z manželů. Kromě sepsání a podpisu darovací smlouvy bude také nutná změna vlastnictví nemovitosti v katastru nemovitostí, a to podáním návrhu na vklad.

Nemovitost je ve výlučném vlastnictvím zpravidla v případech, kdy manžel získal nemovitost před vznikem manželství nebo darem, děděním nebo odkazem.

Pokud je nemovitost ve společném jmění manželů, pak nelze darovat část nemovitosti ve společném jmění manželů druhému z manželů. Modifikace společného jmění manželů jsou však možné notářským zápisem.

darovací smlouva online


Darovací smlouva mezi manželi a právní ochrana dárce

Pokud jeden z manželů daruje celou nemovitost do výlučného vlastnictví druhého manžela, pak by měl zvážit vymezení možnosti užívání nemovitosti také po darování.

Přečtěte si článek Právní ochrana dárce při darování nemovitosti

V případě, že je darována pouze část nemovitosti, pak vznikne podílové spoluvlastnictví nemovitosti mezi manželi. V takovém případě je vhodné zvážit stanovení předkupního práva mezi manželi ke spoluvlastnickým podílům.

darovací smlouva mezi manželi


Darování mezi manželi a daně

Darování nemovitosti mezi manželi je osvobozeno od daně z příjmů. Darování mezi manželi lze tedy považovat za daňově optimální řešení převodu nemovitosti.

Přečtěte si článek Darování nemovitosti mezi příbuznými a daňové povinnosti


Darovací smlouva mezi manželi online

Darovací smlouvu k převodu domu, bytu nebo pozemku pro vás můžeme připravit bez nutnosti osobní schůzky. Veškerou domluvu a podklady lze zajistit emailovou komunikací.


Sdílet článek na sociálních sítích

Převod majetku na děti
Nemovitostní právo

Převod majetku na děti

Dostali jste se do životní fáze, kdy přemýšlíte nad tím, že byste dětem předali nějakou část svého majetku? Chcete tento krok udělat správně a vyhnout se zbytečným komplikacím? Nejčastěji využívaným způsobem, jak v takovém případě řešit majetkové poměry v rodině je darování.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Darovací smlouva mezi manželi

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.