Kupní smlouva na nemovitost 2021

Řešíte v letošním roce sepsání nebo kontrolu kupní smlouvy na nemovitost. Přečtěte si aktuální článek od naší advokátky.
darovací smlouva mezi manželi

Kupní smlouva na nemovitost – na co si dát pozor?

Při řešení koupě nebo prodeje bytu, domu nebo pozemku budete potřebovat kvalitní kupní smlouvu k ochraně vašeho majetku. Na co si dát zejména pozor v kupní smlouvě na nemovitost:

 • správné vymezení nemovitosti v kupní smlouvě (nesprávná definice v rozporu s katastrálním zákonem obvykle vede k zamítnutí převodu vlastnictví na katastru nemovitostí);
 • podmínky úhrady kupní ceny za nemovitost (doporučujeme využití notářské, advokátní nebo bankovní úschovy kupní ceny);
 • kontrolu právního stavu nemovitosti (kontrola právních vad z úplného výpisu z katastru nemovitostí k nemovitosti a kontrola bezdlužnosti prodávajícího);
 • specifikaci vad nemovitosti (stanovení veškerých vad v kupní smlouvě na nemovitost ke snížení rizika případných soudních sporů);
 • nevyvážené nastavení výše smluvní pokuty;
 • neférové smluvní ujednání;
 • stanovení, kdo hradí správní poplatek na katastru nemovitostí.


Kupní smlouva na nemovitost musí obsahovat úředně ověřené podpisy. Nezapomeňte, že vlastníkem nemovitosti se stane kupující až úspěšným zápisem vlastnického práva na katastru nemovitostí, nikoliv pouze podpisem kupní smlouvy. Po uzavření kupní smlouvy na nemovitost je tedy nutné podat návrh na vklad vlastnického práva na katastru.

K tématu koupě nemovitosti si můžete přečíst také článek našeho projektu pro server bezporadce.cz, a to kliknutím ZDE.

kupní smlouva na nemovitost


Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou

Koupě nemovitosti, která je již zatíženou hypotékou, je dnes již poměrně běžná. Řešení jsou zpravidla následující:

 • splacení současné hypotéky prodávajícím z kupní ceny nemovitosti;
 • převzetí původní hypotéky kupujícím.


Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou by měla být sepsána dostatečně precizně, aby stanovila postup zvoleného řešení k právní ochraně klienta.

smlouva o smlouvě budoucí kupní


Předcházející smlouvy před kupní smlouvou

Při koupi nebo prodeji nemovitosti je kupní smlouva na nemovitost často jednou ze smluv, která je podepisována. Obvykle předchází kupní smlouvě:

 • rezervační smlouva na nemovitost;
 • smlouva o smlouvě budoucí kupní.


Společně s kupní smlouvu je často podepsána úschovní smlouva kupní ceny nemovitosti a návrh na vklad pro katastr nemovitostí.

Specifickým případem je koupě bytu od developera, kdy je obvykle smluvní dokumentace pro kupujícího velmi striktně nastavena ve prospěch developera.


Kontrola kupní smlouvy právníkem

Pokud vám byla předložena kupní smlouva na nemovitost k podpisu, pak zvažte využití kontroly smlouvy právníkem k ochraně vašeho majetku a férovému nastavení smlouvy.

Kupní smlouva na nemovitost online

Specializujeme se na nemovitostní právo, kdy můžete našich právních služeb.

Právní pomoc při koupi nebo prodeji nemovitosti poskytujeme také online, rychle a za předem stanovenou odměnu.

Foto: Pixabay

Sdílet článek na sociálních sítích

Nemovitostní právo

Převod nemovitosti mezi sourozenci

Chystáte se darovat nemovitost svému bratrovi či sestře? Chtete vědět, jak takový převod nemovitosti mezi sourozenci probíhá? Základní informace se dozvíte v tomto článku.

Celý článek
Nemovitostní právo

Advokátní úschova při převodu nemovitosti

Plánujete koupi či prodej nemovitosti a chcete, aby byl celý proces v maximální možné míře bezproblémový a bezpečný? V tomto článku si přiblížíme základní informace o institutu advokátní úschovy při převodu nemovitosti.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Kupní smlouva na nemovitost 2021

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.