Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou

Jak na koupi nemovitosti, která je již zatížena hypotékou? Poradíme v dalším právním článku.
darování nemovitosti

Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou

Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou nemusí být problematická. Existuje několik variant řešení v realitní a bankovní praxi, které se běžně využívají. Obvykle se jedná o předčasné splacení současné hypotéky na nemovitosti nebo převzetí původní hypotéky kupujícím.


Splacení současné hypotéky

První variantou řešení koupě nemovitosti zatížené hypotékou je takový postup, kdy prodávající z kupní ceny předčasně splatí současnou hypotéku.

Kupní cena nemovitosti je složena do advokátní, notářské nebo bankovní úschovy. Část kupní ceny nemovitosti se využije na předčasné splacení hypotečního úvěru. Splacením hypotečního úvěru zanikne zástavní právo původní hypoteční banky.

Správné načasování předčasného splacení současné hypotéky je vhodné pro prodávajícího konzultovat se svým hypotečním poradcem, aby poplatky spojené s předčasným splacením byly pro něj optimální.


Převzetí původní hypotéky kupujícím

Druhým možným řešením je převzetí původní hypotéky kupujícím. Jedná se o jednoduché řešení poměrně složité situace. V bankovní praxi však nastávají situace, kdy banky raději kupujícímu poskytnou novou hypotéku prostřednictvím refinancování.


Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou

Důrazně doporučuji k ochraně kupujícího při úhradě kupní ceny důkladně vymezit veškeré podmínky v kupní smlouvě na nemovitost zatíženou hypotékou pro úspěšný převod, úhradu stávající hypotéky a výmaz původního zástavního práva.


Využijte úschovu kupní ceny

Při realizaci úhrady kupní ceny nemovitosti při koupi nemovitosti zatížené hypotékou doporučuji využít úschovu kupní ceny. Smlouva o úschově kupní ceny specifikuje veškeré podmínky pro úhradu původní hypotéky a hrazení zbývající části kupní ceny přímo prodávajícímu.

Využití úschovy kupní ceny advokátem nebo notářem poskytuje právní ochranu kupujícímu, který hradí značné finanční prostředky ke koupi nemovitosti.

Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou

Sdílet článek na sociálních sítích

Převod majetku na děti
Nemovitostní právo

Převod majetku na děti

Dostali jste se do životní fáze, kdy přemýšlíte nad tím, že byste dětem předali nějakou část svého majetku? Chcete tento krok udělat správně a vyhnout se zbytečným komplikacím? Nejčastěji využívaným způsobem, jak v takovém případě řešit majetkové poměry v rodině je darování.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Kupní smlouva na nemovitost zatíženou hypotékou

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.