Kontrola kupní smlouvy právníkem 2021

Kontrola kupní smlouvy advokátem zajistí právní ochranu vašeho majetku při koupi nemovitosti.
darovací smlouva s věcným břemenem

Kontrola kupní smlouvy právníkem

Kupujete nebo prodáváte nemovitost a druhá strana vám předložila kupní smlouvu k podpisu? Zvažte využití kontroly kupní smlouvy advokátem k ochraně vašeho majetku. Převod nemovitosti je transakce obvykle v řádech milionů korun, kterou je vhodné zajistit také kvalitní smluvní dokumentací.

V rámci převodu nemovitosti se podepisuje řada dokumentace, a to obvykle:

 • rezervační smlouva;
 • smlouva o smlouvě budoucí kupní;
 • kupní smlouva;
 • případná úschovní smlouva kupní ceny;
 • návrh na vklad pro vklad vlastnického práva na katastru nemovitostí.


K tématu koupě nemovitosti z právního hlediska jsme připravili článek pro server bezporadce.cz, který si můžete přečíst kliknutím ZDE.

smlouva o koupi p


Revize kupní smlouvy

Kontrola smlouvy právníkem by měla znamenat základní rychlou kontrolu smluv a upozornění na rizika. Po dohodě s klientem je vhodné provést následnou revizi kupní smlouvy advokátem k nastavení smluvních podmínek k ochraně majetku a zájmů klienta.

Pokud jsou obě strany převodu nemovitosti zastoupeny advokátem, pak je výsledkem vyjednávání zpravidla kompromis smluvního nastavení podmínek převodu.

Před uzavřením kupní smlouvy na nemovitost lze také doporučit provést kontrolu právního stavu nemovitosti (například z hlediska váznoucích dluhů a věcných břemen na nemovitosti).

kontrola kupní smlouvy právníkem


Koupě bytu od developera

Komplexní kontrolu a revizi smluvní dokumentace představuje koupě bytu od developera, kdy se jedná o dlouhodobější proces kontroly řady smluv a dohod včetně dokumentace od financují banky. Kontrola kupní smlouvy právníkem je v tomto případě navazující službou po kontrole předchozí dokumentace.

Pokud řešíte koupi bytu od developera, pak doporučujeme samostatný článek kliknutím ZDE.

Kupní smlouva na nemovitosti: Na co si dát pozor

Na co se zaměřit v rámci kupní smlouvy na nemovitost:

 • přesná specifikace nemovité věci, která je předmětem koupě, a to v souladu s katastrálním zákonem (v opačném případě obvykle nastane zamítnutí vkladového řízení na katastru nemovitostí a propadnutí správního poplatku),
 • způsob úhrady kupní ceny nemovitosti (ideálně využití notářské, advokátní nebo bankovní úschovy kupní ceny a stanovení podmínek uvolnění úschovy. Úhrada kupní ceny nemovitosti by rovněž měla být v souladu s podmínkami uvolnění finančních prostředků od hypoteční banky (pokud je koupě nemovitosti financována z hypotéky),
 • stanovení součinnosti prodávajícího hypoteční bance kupující, a to v případě financování koupě nemovitostí hypotékou,
 • doporučujeme právní kontrolu stavu nemovitosti z hlediska případných práv třetích osob, věcných břemen a dluhů, které jsou spojeny s vlastnictvím nemovitosti (nezaměřovat se tedy pouze na kontrolu faktických vad kupované nemovitosti)
 • kontrola bezdlužnosti smluvních stran například z veřejného insolvenčního rejstříku a výpisem z Centrální evidence exekucí (tento výpis lze zajistit na České poště),
 • specifikace všech známých vad nemovitosti přímo v kupní smlouvě,
 • nepodceňovat „obecná prohlášení“ v kupní smlouvě (ověřit si, zda prohlášení uvedená v kupní smlouvě odpovídají skutečnosti),
 • kontrola, zda v prodávané nemovitosti není rodinná domácnost a zda podepisují kupní smlouvu opravdu všichni vlastníci (možný rozpor mezi zápisem v katastru nemovitostí a faktickým stavem nemovitosti ve společném jmění manželů),
 • nepodceňovat smluvní pokuty a jejich vyváženost (zkontrolovat jaké podmínky vymezují uplatnění smluvní pokuty a zda nastavení smluvních pokut je vyvážené pro obě smluvní strany),
 • nastavení procesu předání nemovitosti a výmazu případných věcných práv od prodávajícího včetně zrušení případného trvalého bydliště prodávajícího a dalších osob v nemovitosti,
 • co není ve smlouvě jasné, tak si předem najisto vymezit a vyjasnit.


Odpovědnost advokáta za kontrolu smlouvy

Kontrola kupní smlouvy právníkem by měla být provedena advokátem, který je pojištěný pro případ odpovědnosti za škodu klientovi při pochybení.

V praxi se lze setkat s různými pokoutníky, kdy skutečnost, že jednáte s advokátem si můžete ověřit online nahlédnutím do seznamu advokátů na webu České advokátní komory.


Kontrola kupní smlouvy právníkem online

Kontrola kupní smlouvy právníkem může být realizována online z pohodlí vašeho domova. Můžete nás nezávazně kontaktovat k domluvě právní pomoci a přesného stanovení výše odměny za kontrolu kupní smlouvy.

Sdílet článek na sociálních sítích

Převod majetku na děti
Nemovitostní právo

Převod majetku na děti

Dostali jste se do životní fáze, kdy přemýšlíte nad tím, že byste dětem předali nějakou část svého majetku? Chcete tento krok udělat správně a vyhnout se zbytečným komplikacím? Nejčastěji využívaným způsobem, jak v takovém případě řešit majetkové poměry v rodině je darování.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Kontrola kupní smlouvy právníkem 2021

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.