Sporný rozvod

Sporný rozvod nastává v případech, kdy manželé nejsou schopni se dohodnout na rozvodu manželství. Jaká jsou specifika tohoto rozvodu?
rozvod manželství

Když se manželé nedokáží dohodnout

Vhodným řešením rozvodu manželé je rozvod dohodou, který představuje obvykle nejrychlejší, nejméně psychicky náročné a také nákladově přiměřené řešení rozvodu manželství.

Pokud se však manželé nejsou schopni dohodnout na rozvodu dohodou, pak nastupuje sporný rozvod dle občanského zákoníku. Rozvodové řízení se řídí občanským soudním řádem a zákonem o zvláštních řízeních soudních.


Sporný rozvod a péče o nezletilé dítě

Soud manželství nerozvede do doby než bude rozhodnuto o péči o nezletilé dítě v době po rozvodu manželství. Před rozvodovým řízením je tedy řešeno soudní řízení o péči o dítě, kdy se stanoví výlučná, společná nebo střídavá péče o dítě. Rovněž se v tomto řízení řeší otázka výživného.

Jakmile je pravomocně vyřešena péče o nezletilé dítě, pak se řeší rozvodové řízení v rámci sporného rozvodu.

Ve sporném rozvodu se zjišťuje příčina rozvratu manželství. Soud zahájí rozvodové řízení ve sporném rozvodu na návrh jednoho z manželů a k rozvodu manželství je nutný pravomocný rozsudek soudu o rozvodu manželství.

Chcete více informací k rozvodu manželství v roce 2020? Přečtete si můj článek: Žádost o rozvod manželství v roce 2020. Otázky a odpovědi. Vzor ke stažení zdarma.


Vypořádání majetku

Rozvodem manželství však není automaticky vypořádáno společné jmění manželů. Jestliže se manželé nedohodnou na vypořádání společného jmění manželů smírnou cestou, pak nastane soudní spor o vypořádání majetku.


Ceník rozvodového právníka

Zajímáte se o cenu právních služeb rozvodového právníka? Můžete navštívit stránku zde.

Sdílet článek na sociálních sítích

Nemovitostní právo

Advokátní úschova při převodu nemovitosti

Plánujete koupi či prodej nemovitosti a chcete, aby byl celý proces v maximální možné míře bezproblémový a bezpečný? V tomto článku si přiblížíme základní informace o institutu advokátní úschovy při převodu nemovitosti.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Sporný rozvod

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.