Zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí: Jak postupovat?

Jak postupovat při zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí při darování nebo koupi nemovitosti? Odpověď poskytneme v článku.
zamítnutí návrhu na vklad

Zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí

Pro naše klienty často řešíme situaci, kdy se na nás obrátí v procesu darování nebo koupě nemovitosti s tím, že nastalo zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Po bližším zkoumání jejich životní situace následně zjistíme, že důvodem zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí byla nesprávná identifikace nemovité věci v rozporu s katastrálním zákonem. Rovněž se setkáváme s chybami při zápisu věcného břemene dožití z hlediska nesprávných formulací nebo označení nemovitosti zatížené věcným břemenem.

Zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí při chybě ve specifikaci nemovitosti samozřejmě komplikuje darování nebo koupi nemovitosti, jelikož zápis nového vlastníka v katastru nemovitostí je nutný k úspěšnému převodu nemovitosti.

Jaké je tedy řešení této situace?

zpětvzetí návrhu na vklad

Zpětvzetí návrhu na vklad do katastru nemovitostí

Chybné označení nemovité věci v darovací nebo kupní smlouvě nemovitosti v rozporu s katastrálním zákonem je neodstranitelná vada, a proto bude nutné provést:

  1. Zpětvzetí návrhu na vklad do katastru nemovitostí;
  2. Po vydání rozhodnutí katastru nemovitostí o zastavení řízení se vzdát práva na odvolání proti tomuto rozhodnutí (urychlí se tak proces podání opravného (nového) návrhu na vklad);
  3. Vypracování nové darovací nebo kupní smlouvy/oprava chyby v původní darovací nebo kupní smlouvě;
  4. Vypracování a podání nového návrhu na vklad do katastru nemovitostí.

Zpětvzetí návrhu na vklad do katastru nemovitostí bohužel znamená propadnutí již uhrazeného správního poplatku. Při novém podání návrhu na vklad je nutné uhradit opětovně tento správní poplatek. Oprava chyby v návrhu na vklad do katastru nemovitostí se tedy může prodražit.

zamítnutí návrhu na vklad

Pozor na vzory smluv z internetu

Častým důvodem této situace je skutečnost, že smluvní strany převodu nemovitostí využily k darování nebo koupi nemovitosti nějaký vzor smlouvy z internetu, aniž by se ujistily o právní kvalitě a aktuálnosti tohoto vzoru. Darování nebo koupě nemovitosti představuje převod velmi vysoké majetkové hodnoty, kdy nedoporučujeme využití vzorů z internetu bez právní kontroly advokátem.

Darovací nebo kupní smlouva od právníka, online, bez chyb

Máte obavy z výsledku nového podání návrhu na vklad a nechcete opětovně riskovat propadnutí správního poplatku? Nechcete zase řešit opravu chyby v návrhu na vklad a zastavení řízení na katastru nemovitostí? Můžete se na nás obrátit. Darovací nebo kupní smlouvu připraví advokát, bez chyb a také online z pohodlí vašeho domova.

Sdílet článek na sociálních sítích

Nemovitostní právo

Převod nemovitosti mezi sourozenci

Chystáte se darovat nemovitost svému bratrovi či sestře? Chtete vědět, jak takový převod nemovitosti mezi sourozenci probíhá? Základní informace se dozvíte v tomto článku.

Celý článek
Nemovitostní právo

Advokátní úschova při převodu nemovitosti

Plánujete koupi či prodej nemovitosti a chcete, aby byl celý proces v maximální možné míře bezproblémový a bezpečný? V tomto článku si přiblížíme základní informace o institutu advokátní úschovy při převodu nemovitosti.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Zamítnutí návrhu na vklad do katastru nemovitostí: Jak postupovat?

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.