Darování nemovitosti se zřízením služebnosti

Darování nemovitosti se zřízením služebnosti je poměrně častým požadavkem mých klientů. Jaká jsou specifika?
darování nemovitosti


Darování nemovitosti se zřízením služebnosti

Darování nemovitosti se zřízením služebnosti je řešením zejména při převodu nemovitosti v rodině, kdy zřízení služebnosti poskytuje právní ochranu dárce k užívání nemovitosti po jejím darování.

Právní pojem služebnosti je spojen s účinností nového občanského zákoníku, kdy zjednodušeně řečeno se jedná o věcné břemeno, jak je běžně chápáno.

Nejčastěji je v rámci darování nemovitosti zřízena služebnost bytu, kterou se zpravidla rozumí věcné břemeno doživotního bezplatného užívání nemovitosti dárcem po převodu nemovitosti.

náležitosti darovací smlouvy


Smlouva o zřízení služebnosti

Smlouvu o zřízení služebnosti není nutné sepisovat samostatně mimo darovací smlouvu. Darovací smlouva může obsahovat také smlouvu o zřízení služebnosti.

Darování nemovitosti se služebností je tak realizováno společně k právní ochraně dárce a jedním zápisem do katastru nemovitostí. Není nutné tak uzavírat mimo darovací smlouvu a vést dvě vkladová řízení na katastru.

Zakomponování smlouvy o zřízení služebnosti přímo v darovací smlouvě a podání jednoho návrhu na vklad ušetří rovněž náklady na poplatek v katastru.

Darování nemovitosti se zřízením služebnosti


Služebnost také pro další osoby

Služebnost dožití nemusí být ujednána jen pro dárce nemovitosti, také však pro další osoby žijící s dárcem v nemovitosti. Bude záležet na dohodě mezi dárcem a obdarovaným a vymezení této dohody do smlouvy o zřízení služebnosti v rámci darovací smlouvy na nemovitost.


Posílení právní ochrany dárce zákazem zcizení a zatížení

Kromě zřízení služebnosti lze od účinnosti nového občanského zákoníku stanovit zákaz zcizení a zákaz zatížení nemovitosti jako věcné právo zapisované přímo do katastru.

Sdílet článek na sociálních sítích

Co je potřeba k žádosti o rozvod
Pracovní právo

Právní rady v případě neplatné výpovědi z práce

Když vám zaměstnavatel dá výpověď, může to být velmi stresující. Důležité ale je vědět, že ne každá výpověď je automaticky platná a spravedlivá. Všechno závisí na konkrétních okolnostech a na tom, jak je tato situace v souladu se zákonem a se soudní praxí. Více poradíme v článku.

Celý článek
návrh na rozvod dohodou
Rodinné právo

Návrh na rozvod dohodou

Rozvod manželství je nepříjemná životní událost, kterou je však možné vyřešit poměrně rychle tzv. rozvodem dohodou. Více v článku.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Darování nemovitosti se zřízením služebnosti

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.