Rozvod dohodou 2022

Řešíte rozvod a rádi byste se rozešli dohodou? O rozvodu dohodou v letošním roce se dočtete v našem článku.
rozvod dohodou 2022

Rozvod manželství

Rozvod dohodou 2022 je spojení, které je vyhledáváno při řešení rozvodu. Právní ukotvení rozvodu manželství nalezneme v občanském zákoníku. Samotné řízení o rozvodu manželství upravuje zákon o zvláštních řízeních soudních. Manželství může rozvést pouze soud. Rozvod pak můžeme velmi zjednodušeně rozdělit na tři kategorie, a to podle průběhu rozvodu manželství:

 • Rozvod dohodou nebo také nesporný rozvod představuje zpravidla nejrychlejší a nejméně nákladný způsob rozvodu manželství;
 • Sporný rozvod, když se manželé nejsou schopni dohodnout;
 • Ztížený rozvod představuje situaci, kdy soud manželství nerozvede, ačkoliv je soužití v manželství rozvráceno.

Rozvod dohodou 2022

Jak na rozvod dohodou v letošním roce? Zásadně se neliší od předešlého roku. Podmínky jsou následující:

 • Ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí (není nutné, aby každý z manželů žil na jiném místě),
 • Manželé, kteří jsou rodiči nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, se dohodli na úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil,
 • Manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu.

Rozvod dohodou, respektive rozvodové řízení v praxi trvá několik měsíců, a to podle příslušného soudu u kterého je řízení vedeno. V zásadě ale platí, že se v současné době jedná o nejrychlejší možnost rozvodu a trvá obvykle kratší dobu než rozvod sporný nebo ztížený. Manželství je zpravidla rozvedeno v rámci jednoho jednání před soudem.

Jak na rozvod dohodou

Řešení nezletilých dětí a rozvod dohodou 2022

V případě, že mají manželé nezletilé děti, předchází rozvodu samostatné řízení o úpravě poměru nezletilého dítěte vůči rodičům po rozvodu.

Rozsudek, který upraví poměry nezletilého dítěte vůči rodičům je zásadní pro další řízení před soudem. Soud stanoví v jakém režimu má probíhat setkávání dítěte s oběma rodiči, případně jen s jedním.

O úpravě je rozhodnuto několika možnými způsoby, a to:

 • výlučná péče o dítě jedním z rodičů,
 • střídává péče,
 • společná péče.

rozvod dohodou 2022

Rozvodová dokumentace

Rozvodová dokumentace, společensky známá také pod pojmem „rozvodové papíry“ tvoří několik dokumentů, které je nutné podat na soud, aby mohl být rozvod dohodou uskutečněn. Jedná se o následující dokumenty:

 • Návrh na soud pro rozvod manželství;
 • Návrh na soud a dohoda o schválení péče o nezletilé děti; a
 • Dohoda o majetkovém vypořádání a bydlení po rozvodu.

Finanční náklady na rozvod dohodou jsou zpravidla významně nižší než v případě sporného rozvodu. Základním poplatkem je soudní poplatek, který je v současné době stanoven na částku 2000 ,- Kč.

Rozvod dohodou 2022: Právní pomoc

Řešíte rozvod dohodou v roce 2022? Můžete se na nás nezávazně obrátit. Poskytneme vám právní pomoc rychle, odborně a online. Rozvodovou dokumentaci připravíme za pevně stanovenou a předem dohodnutou částku.

Sdílet článek na sociálních sítích

Nemovitostní právo

Advokátní úschova při převodu nemovitosti

Plánujete koupi či prodej nemovitosti a chcete, aby byl celý proces v maximální možné míře bezproblémový a bezpečný? V tomto článku si přiblížíme základní informace o institutu advokátní úschovy při převodu nemovitosti.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Rozvod dohodou 2022

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.