Koupě nemovitosti: Smlouva o smlouvě budoucí kupní

Smlouva o smlouvě budoucí kupní je poměrně běžnou smlouvou při řešení koupě nemovitosti, a to zejména od developera. Rady a tipy.

Koupě bytu od developera

Smlouva o smlouvě budoucí kupní je běžnou smlouvou při řešení koupě nemovitosti. Tato smlouva se obvykle uzavírá mezi rezervační smlouvou a kupní smlouvou na nemovitost.

Náležitostmi smlouvy o smlouvě budoucí kupní na nemovitost jsou zpravidla stanovení povinnosti zájemce o nemovitost uzavřít kupní smlouvu, podmínky pro ujednání samotné kupní smlouvy a hrazení kupní ceny nemovitosti. Samozřejmostí z hlediska právních náležitostí smlouvy o smlouvě budoucí kupní je vymezení smluvních stran, nemovitosti včetně půdorysu, případného standardu nebo grafického stanovení bytu v bytovém domě.

Ideálním řešením je vymezení kupní smlouvy jako přílohy smlouvy o smlouvě budoucí kupní.

Velmi často se tato smlouva ujednává při koupi nemovitosti od developera.


Na co si dát pozor?

Několik právních rad z mojí praxe advokáta pro smlouvu o smlouvě budoucí kupní:

  • Při financování koupě nemovitosti hypotékou zkontrolujte, že smlouva o smlouvě budoucí kupní nevymezuje podmínky, které by ohrozily získání financování;
  • Při využití hypotéky ke koupi nemovitosti stanovte ve smlouvě o smlouvě budoucí povinnost součinnosti prodávajícího vůči financující bance (např. ke zřízení zástavního práva k nemovitosti);
  • Pozorně zkontrolujte způsob a podmínky úhrady kupní ceny.
smlouva o smlouvě budoucí kupní


Nepodepisujte smlouvu o smlouvě budoucí kupní, aniž byste měli dostatek času na řádné pročtení. „Podepsat můžete, přečíst musíte“ je základním pravidlem při podpisu jakéhokoliv právního dokumentu. Tato smlouva stanovuje řadu povinností pro smluvní strany, obsahuje zpravidla smluvní pokuty za jejich porušení a jedná se o smlouvu, na základě které bude uzavřena kupní smlouva pro nemovitost, jejíž hodnota je velmi vysoká.


Kontrola smlouvy právníkem

Smlouva o smlouvě budoucí kupní na nemovitost obsahuje řadu stran právního textu, ve kterém nemusí být snadné se orientovat pro běžného spotřebitele.

Zvažte, zda nevyužít právní služby kvalifikovaného advokáta ke kontrole a případné revizi smlouvy o smlouvě budoucí.

Při řešení způsobu úhrady kupní ceny nemovitosti doporučujeme využít advokátní nebo notářskou úschovu kupní ceny.

Sdílet článek na sociálních sítích

Převod majetku na děti
Nemovitostní právo

Převod majetku na děti

Dostali jste se do životní fáze, kdy přemýšlíte nad tím, že byste dětem předali nějakou část svého majetku? Chcete tento krok udělat správně a vyhnout se zbytečným komplikacím? Nejčastěji využívaným způsobem, jak v takovém případě řešit majetkové poměry v rodině je darování.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Koupě nemovitosti: Smlouva o smlouvě budoucí kupní

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.