Koupě nemovitosti: Smlouva o smlouvě budoucí kupní

Smlouva o smlouvě budoucí kupní je poměrně běžnou smlouvou při řešení koupě nemovitosti, a to zejména od developera. Rady a tipy.

Koupě bytu od developera

Smlouva o smlouvě budoucí kupní je běžnou smlouvou při řešení koupě nemovitosti. Tato smlouva se obvykle uzavírá mezi rezervační smlouvou a kupní smlouvou na nemovitost.

Náležitostmi smlouvy o smlouvě budoucí kupní na nemovitost jsou zpravidla stanovení povinnosti zájemce o nemovitost uzavřít kupní smlouvu, podmínky pro ujednání samotné kupní smlouvy a hrazení kupní ceny nemovitosti. Samozřejmostí z hlediska právních náležitostí smlouvy o smlouvě budoucí kupní je vymezení smluvních stran, nemovitosti včetně půdorysu, případného standardu nebo grafického stanovení bytu v bytovém domě.

Ideálním řešením je vymezení kupní smlouvy jako přílohy smlouvy o smlouvě budoucí kupní.

Velmi často se tato smlouva ujednává při koupi nemovitosti od developera.


Na co si dát pozor?

Několik právních rad z mojí praxe advokáta pro smlouvu o smlouvě budoucí kupní:

  • Při financování koupě nemovitosti hypotékou zkontrolujte, že smlouva o smlouvě budoucí kupní nevymezuje podmínky, které by ohrozily získání financování;
  • Při využití hypotéky ke koupi nemovitosti stanovte ve smlouvě o smlouvě budoucí povinnost součinnosti prodávajícího vůči financující bance (např. ke zřízení zástavního práva k nemovitosti);
  • Pozorně zkontrolujte způsob a podmínky úhrady kupní ceny.
smlouva o smlouvě budoucí kupní


Nepodepisujte smlouvu o smlouvě budoucí kupní, aniž byste měli dostatek času na řádné pročtení. „Podepsat můžete, přečíst musíte“ je základním pravidlem při podpisu jakéhokoliv právního dokumentu. Tato smlouva stanovuje řadu povinností pro smluvní strany, obsahuje zpravidla smluvní pokuty za jejich porušení a jedná se o smlouvu, na základě které bude uzavřena kupní smlouva pro nemovitost, jejíž hodnota je velmi vysoká.


Kontrola smlouvy právníkem

Smlouva o smlouvě budoucí kupní na nemovitost obsahuje řadu stran právního textu, ve kterém nemusí být snadné se orientovat pro běžného spotřebitele.

Zvažte, zda nevyužít právní služby kvalifikovaného advokáta ke kontrole a případné revizi smlouvy o smlouvě budoucí.

Při řešení způsobu úhrady kupní ceny nemovitosti doporučujeme využít advokátní nebo notářskou úschovu kupní ceny.

Sdílet článek na sociálních sítích

darování nemovitosti cizí osobě
Nemovitostní právo

Darování nemovitosti cizí osobě

Ke změně vlastnického práva k nemovitosti může dojít na základě darování, dědického řízení nebo na základě prodeje majetku. Darování nemovitosti představuje velmi oblíbený způsob převodu vlastnického práva. Nejčastěji dochází k darování mezi rodinnými příslušníky, ale je možné darovat nemovitou věc také cizí osobě. Základní odlišnosti darování mezi nepříbuznými osobami představíme v našem článku.

Celý článek
darování nemovitosti vnukovi
Nemovitostní právo

Jak na darování nemovitosti vnukovi

Darování nemovitosti mezi rodinnými příslušníky představuje oblíbený způsob převodu vlastnického práva. Proces darování bytu vnukovi představíme v následujícím článku.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Koupě nemovitosti: Smlouva o smlouvě budoucí kupní

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.