Kupní smlouva na nemovitost: na co si dát pozor

Kupní smlouva na nemovitost a na co si dát pozor je častým dotazem zájemců o převod nemovitosti. V tomto článku poskytnu několik rychlých právních rad.
kontrola kupní smlouvy právníkem

Kupní smlouva na nemovitost na co si dát pozor

Kupní smlouva na nemovitost kromě obecných zákonných náležitostí dle občanského zákoníku musí splňovat zejména přesnou specifikaci nemovité věci, která je předmětem koupě. Kupní smlouva na nemovitost na co si dát pozor je časté spojení, které vyhledávají prodávající i kupující při řešení převodu nemovitosti.

Nemovitá věc musí být správně definována v kupní smlouvě dle katastrálního zákona, ať se jedná o byt, dům nebo pozemek. V opačném případě vzniká riziko neúspěchu vkladového řízení na katastru nemovitostí s propadnutím správního poplatku.


Úhrada kupní ceny nemovitosti

Doporučujeme smluvním stranám kupní smlouvy na nemovitost, aby věnovali zvýšenou pozornost ujednání o způsobu úhradě kupní ceny. Doporučujeme také využití notářské, advokátní nebo bankovní úschovy kupní ceny nemovitosti.

Úhrada kupní ceny nemovitosti by rovněž měla být v souladu s podmínkami uvolnění finančních prostředků od hypoteční banky (pokud je koupě nemovitosti financována z hypotéky). V rámci externího financování koupě nemovitosti také doporučuji vymezení součinnosti bance v rámci kupní smlouvy (například pro zřízení zástavního práva k poskytnutí financování).

Ceník advokátní úschovy


Právní kontrola stavu nemovitosti

V rámci koupě nemovitosti se zájemce zaměřuje zejména na faktické vady nemovitosti. Doporučuji však také právní kontrolu stavu nemovitosti z hlediska případných práv třetích osob, věcných břemen a dluhů, které jsou spojeny s vlastnictvím nemovitosti.

Rovněž lze provést kontrolu bezdlužnosti smluvních stran například z veřejného insolvenčního rejstříku a výpisem z Centrální evidence exekucí (tento výpis lze zajistit na České poště). Kupní smlouva na nemovitost na co si dát pozor je tedy i spojení, které se může vztahovat ke kontrole bonity smluvních stran.

kupní smlouva na nemovitost na co si dát pozor


Specifikace vad nemovitosti

Vhodným způsobem jak předcházet budoucím sporům mezi kupujícím a prodávajícím je přesné vymezení veškerých vad nemovitosti v rámci kupní smlouvy. Následné reklamace vad nemovité věci, které nebyly předem stanoveny, jsou často náročné a končí v rámci soudních sporů.


Koupě družstevního bytu

Při koupi družstevního bytu se nestává kupující vlastníkem přímo bytu, ale členského podílu v bytovém družstvu s právem na užívání bytu. Za účelem převodu družstevního bytu bude potřebná smlouva o převodu družstevního podílu.


Právník na nemovitosti

Kupní smlouva na nemovitost na co si dát pozor je spojení, které hledáte a nevyznáte se ve spleti paragrafů nemovitostního práva? Můžete využít našich právních služeb, kdy se specializujeme na převody nemovitostí. Právní službu poskytujeme také online bez nutnosti osobní schůzky, a to za předem stanovenou odměnu.

Sdílet článek na sociálních sítích

darování nemovitosti cizí osobě
Nemovitostní právo

Darování nemovitosti cizí osobě

Ke změně vlastnického práva k nemovitosti může dojít na základě darování, dědického řízení nebo na základě prodeje majetku. Darování nemovitosti představuje velmi oblíbený způsob převodu vlastnického práva. Nejčastěji dochází k darování mezi rodinnými příslušníky, ale je možné darovat nemovitou věc také cizí osobě. Základní odlišnosti darování mezi nepříbuznými osobami představíme v našem článku.

Celý článek
darování nemovitosti vnukovi
Nemovitostní právo

Jak na darování nemovitosti vnukovi

Darování nemovitosti mezi rodinnými příslušníky představuje oblíbený způsob převodu vlastnického práva. Proces darování bytu vnukovi představíme v následujícím článku.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Kupní smlouva na nemovitost: na co si dát pozor

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.