Jak na převod nemovitosti v rodině
Darovací smlouva v rodině se uzavírá často při převodu nemovitosti v rodině. V případě darování nemovitosti v rodině je velkou výhodou, že vyjma správního poplatku katastrálnímu úřadu, lze darovaní provézt takřka bezplatně, jelikož daň z nabytí nemovitosti je zrušena a darování mezi blízkými rodinnými příslušníky je obvykle osvobozeno od daně z příjmu. Zároveň je možné zajistit právní ochranu dárce a jeho budoucích potřeb ve vztahu k převáděné nemovitosti.
Darovací smlouva v rodině pro nemovitost
Darovací smlouva v rodině k převodu nemovitosti musí obsahovat zákonné náležitosti, kterými jsou:
- přesné označení dárce a obdarovaného – nepostradatelné údaje v případě fyzických osob jsou celé jméno, rodné číslo a adresa trvalého bydliště;
- identifikace darované nemovitosti podle katastrálního zákona;
- vymezení závazku dárce bezplatně převést nemovitost na obdarovaného a závazek obdarovaného přijmout nemovitost jako dar;
- datum, místo a podpis smluvních stran.
Smluvní strany si mohou ve smlouvě sjednat i další náležitosti. Součástí smlouvy může být například dohoda o zřízení věcného břemene, zákaz zcizení a zatížení a další.
Návrh na vklad do katastru nemovitostí
Pro převod vlastnického práva k nemovitosti je však nezbytné vypracovat mimo darovací smlouvy také návrh na vklad do katastru nemovitostí.
Darovací smlouvu s úředně ověřenými podpisy společně s návrhem na vklad poté stačí zanést nebo odeslat na příslušný katastrální úřad a uhradit správní poplatek ve výši 2.000,- Kč, který je možné uhradit přímo na pokladně katastrálního úřadu nebo vylepením kolku na přední stranu návrhu na vklad.
Oba dokumenty musí splňovat určité zákonné náležitosti, v opačném případě katastrální úřad zpravidla převod vlastnického práva neprovede a správní poplatek propadne. Pozor tedy na bezchybnost darovací smlouvy a návrhu na vklad.
Darovací smlouva v rodině představuje převod hodnotného majetku, a proto doporučujeme přenechat přípravu na právním profesionálovi.
Daňové aspekty darování v rodině
Jak již bylo řečeno darování mezi rodinnými příslušníky je obvykle osvobozeno od daně z příjmu. Zákon stanoví, že od daně jsou osvobozeny dary:
- od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítě manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů
- od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou.
Každý vlastník nemovitosti dále hradí daň z nemovité věci, a to obvykle jednou ročně. Daňové přiznání k této dani se podává do konce ledna až následující roku po nabytí nemovitosti.
Darovací smlouva v rodině často obsahuje také právní ochranu dárce k užívání nemovitosti.
Právní ochrana dárce
Pokud si přejete nemovitost po darování i nadále užívat, doporučujeme do darovací smlouvy zakotvit právní ochranu dárce. Pomocí vhodné právní úpravy můžete předejít budoucím rodinným sporům.
Konkrétně se jedná o:
- věcné břemeno dožití, které představuje zcela základní ochranu pro dárce. Tomu je umožněno doživotní a bezplatné užívání nemovitosti. Lze ho zřídit pro dárce i pro jinou osobu, na které se dohodnou smluvní strany. Dohoda o zřízení věcného břemene může být samostatnou listinou nebo součástí darovací smlouvy;
- zřízení zákazu zcizení a zákazu zatížení nemovitosti, které podmiňuje jakékoli zatížení, nájem nebo převod nemovitosti souhlasem dárce (bez písemného souhlasu dárce nový vlastník nemovitost nepronajme, nezatíží hypotékou ani neprodá).
Darovací smlouva v rodině může tak obsahovat právní ochranu dárce k užívání nemovitosti také po jejím převodu.
Darování jen jednomu dítěti a vypořádání mezi sourozenci
Současný občanský zákoník klade velký důraz na smluvní volnost jedince. A tak darování nemovitosti pouze jednomu dítěti je zcela v právu rodiče. Je však třeba pamatovat, že pokud dojde k úmrtí rodiče (dárce) do tří let od darování, pak může dojít k započtení na tzv. povinný díl dědictví a obdarovanému dítěti se tak poníží případná hodnota děděné pozůstalosti.
V praxi se setkáváme s tím, že řada rodičů si přeje zamezit případným budoucím sporům o dědictví mezi sourozenci, kdy jednomu sourozenci darovali nemovitost a druhému něco jiného nebo nic. Takové situaci se často předchází pomocí dohody o vypořádání mezi sourozenci. Současně s dohodou může dojít k uzavření darovací smlouvy. Obsahem dohody pak může být libovolná finanční částka. Vypořádání je ale také možné jinou formou než finanční, a to např. darování jiné nemovitosti nebo movitých věcí.
Darování nezletilému dítěti
Darování nemovitosti je možné také za situace, pokud je dítě nezletilé. Avšak existují zde právní překážky, které je potřeba v tomto případě řešit. Pokud se rozhodnete darovat nemovitost nezletilému dítěti, nestačí pouze sepsat darovací smlouvu a podat návrh na vklad do katastru nemovitostí. Musí dojít k řízení před opatrovnickým soudem, který vysloví souhlas s darováním nezletilému dítěti.
Darovací smlouva v rodině
Darovací smlouva v rodině na nemovitost od právníka a online? Poskytujeme potřebnou právní pomoc včetně advokátní odpovědnosti za kvalitu darovací smlouvy.