Vypořádání mezi sourozenci

Řešíte mezi sourozenci vypořádání majetkových vztahů za života rodičů? V článku poradíme jak na to.
vypořádání mezi sourozenci

Jak na vypořádání mezi sourozenci?

Jak řešit situaci, kdy si rodiče přejí darovat svoji nemovitost jednomu ze sourozenců a tento sourozenec se má vypořádat finančně s ostatními sourozenci?

Řešení je následující:

  • sepsání darovací smlouvy na nemovitost společně s návrhem na vklad vlastnického práva pro dítě na katastr nemovitostí (při darování lze také právně nastavit ochranu rodičů tak, že mají právo v nemovitosti dožít, a to zřízením věcného břemene dožití) a podání těch dokumentů na katastru k převodu vlastnictví;
  • současné sepsání a uzavření dohody o vypořádání mezi sourozenci.


Darování nemovitosti v rodině je daňově výhodné, protože se obvykle nehradí mezi rodiči a dětmi daň z příjmů (zákonné osvobození) při převodu nemovitosti.

Tímto postupem se realizuje vypořádání majetkových vztahů mezi sourozenci za života rodičů.

vypořádání majetku mezi sourozenci za života rodičů


Jak získat finance na vypořádání mezi sourozenci?

Komplikací pro vypořádání majetkových vztahů mezi sourozenci může být zajištění financí na vyplacení sourozence. Tato situace se řeší v praxi často hypotečním financováním, kdy dohoda o vypořádání mezi sourozenci je zpravidla uznávána bankami k financování. Doporučujeme se informovat v bance před darováním nemovitosti.

vypořádání mezi sourozenci


Dohoda mezi sourozenci

Dohoda o vypořádání majetkových vztahů mezi sourozenci není výslovně upravena zákonem, a proto je nutné věnovat pozornost řádnému sepsání. Kvalitně sepsaná dohoda o vypořádání mezi sourozenci může předejít zbytečným budoucím sporům o dohodě.

Tuto dohodu obvykle vyžaduje ke schválení také financují banka k poskytnutí hypotéky. Banka však zkoumá dohodu pouze z hlediska splnění podmínek financování, nikoliv zda obsahuje férová a vyvážená ujednání mezi sourozenci.

Právní řešení online

Řešíte tuto životní situaci? Můžete se na nás obrátit.


Sdílet článek na sociálních sítích

Převod majetku na děti
Nemovitostní právo

Převod majetku na děti

Dostali jste se do životní fáze, kdy přemýšlíte nad tím, že byste dětem předali nějakou část svého majetku? Chcete tento krok udělat správně a vyhnout se zbytečným komplikacím? Nejčastěji využívaným způsobem, jak v takovém případě řešit majetkové poměry v rodině je darování.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Vypořádání mezi sourozenci

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.