Jak na rozvod dohodou v roce 2021

Jak na rozvod dohodou v letošním roce? Právní pomoc online v rozvodovém právu.
Jak na rozvod dohodou

Co je rozvod dohodou?

Rozvod manželství je životní událost, kterou právně řeší občanský zákoník a zákon o zvláštních řízeních soudních. Jak na rozvod dohodou se dozvíte v tomto článku. Rozvod manželství lze zjednodušeně řečeno rozdělit do tří možností:

  • rozvod dohodou (nesporný rozvod). Dle našich zkušeností nejrychlejší a nejméně nákladná varianta rozvodu manželství. Nastává v situaci, když manželé jsou ochotni se dohodnout na rozvodu, vypořádání majetku a řešení péče o nezletilé děti;
  • sporný rozvod. Nastává v případě, že manželé nevyužijí nesporný rozvod a jeden z manželů podá návrh na rozvod manželství u příslušného soudu;
  • ztížený rozvod. Tento rozvod představuje situaci, kdy soud manželství nerozvede, přestože je soužití manželů rozvráceno.

Jak na rozvod dohodou? Návrh na nesporný rozvod může podat u soudu pouze jeden z manželů nebo oba manželé společně, nikoliv třetí osoba (například tchyně).


Jak probíhá rozvod dohodou

Při řešení rozvodu dohodou je nutné odlišit situace, kdy mají manželé nezletilé děti nebo nikoliv. Pokud mají manželé nezletilé děti, pak je nutné, aby soud schválil dohodu o úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu.

Manželství může rozvést pouze soud. Návrh na rozvod manželství dohodou může podat jeden z manželů nebo mohou podat společný návrh. Před samotným rozvodovým řízení je však nutné vyřešit péči o nezletilé děti, jak jsme uvedli výše.

Soud stanoví péči o nezletilé děti v režimu:

Zjednodušeně řečeno při rozvodu dohodou musí být manželé dohodnuti na skutečnosti, že se přejí rozvést, jsou dohodnuti na péči o jejich nezletilé děti a jsou schopni se vypořádat také majetkově.

Jak na rozvod dohodou

Jak na rozvod dohodou v roce 2021

Jak na rozvod dohodou v letošním roce? Zákonné podmínky pro rozvod dohodou se neliší od loňského roku. Občanský zákoník vymezuje zákonné podmínky pro nesporný rozvod takto:

  • ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí (pojem nežijí nutně neznamená, že manželé musí již žít odděleně),
  • manželé, kteří jsou rodiči nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, se dohodli na úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil,
  • manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu.
rozvod dohodou

Rozvodové řízení trvá u soudu v rámci rozvodu dohodou obvykle několik měsíců. Záleží vždy na přetíženosti a rychlosti konkrétního soudu, kdy lze však uzavřít, že rozvod dohodou je rychlejším řešením rozvodu manželství než sporný nebo ztížený rozvod manželství, kde se obvykle provádí rozsáhlé dokazování a probíhá několik soudních jednání.


Co jsou rozvodové papíry

Jak na rozvod dohodou je spojení, které je v laické veřejnosti často spojeno s pojmem „rozvodové papíry„. Tento pojem je vhodné obvykle chápat jako dokumentaci potřebnou pro rozvod dohodou, konkrétně tedy:

  • návrh na soud pro rozvod manželství;
  • návrh na soud a dohodu o schválení péče o nezletilé děti; a
  • dohodu o majetkovém vypořádání a bydlení po rozvodu.

Rozvodovou dokumentaci lze stáhnout na internetu s různou mírou právní kvality. Pro řešení tak významné životní situace jako je rozvod manželství však doporučujeme rozvodovou dokumentaci na míru konkrétního případu a od advokáta.


Jaké jsou náklady na rozvod dohodou

Jak na rozvod dohodou zahrnuje také otázku finančních nákladů rozvodu. Rozvod dohodou je zpravidla méně nákladné řešení rozvodu manželství oproti spornému rozvodu. Soudní poplatek za rozvod manželství je ve výši 2.000,- Kč. Pokud využijete služeb advokáta pro přípravu rozvodového dokumentace, pak jsou ceny různé.


„Rozvodové papíry“ od právníka a online

Řešíte rozvod manželství a potřebujete „rozvodové papíry“ od advokáta pro hladký rozvod? Pak se na nás můžete obrátit. Právní pomoc v rozvodovém právu poskytujeme rychle, odborně a také online. Rozvodovou dokumentaci připravíme za pevnou cenu právní služby.

Foto: Pixabay

Sdílet článek na sociálních sítích

Převod majetku na děti
Nemovitostní právo

Převod majetku na děti

Dostali jste se do životní fáze, kdy přemýšlíte nad tím, že byste dětem předali nějakou část svého majetku? Chcete tento krok udělat správně a vyhnout se zbytečným komplikacím? Nejčastěji využívaným způsobem, jak v takovém případě řešit majetkové poměry v rodině je darování.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Jak na rozvod dohodou v roce 2021

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.