Majetkové vyrovnání po rozvodu

Jak na majetkové vyrovnání po rozvodu mezi manžely se dozvíte v dnešním článku naší advokátky.
Majetkové vyrovnání po rozvodu

Majetkové vyrovnání po rozvodu

Rozvodem manželství zaniká společné jmění manželů a je nutné realizovat vypořádání pro uspořádání majetkových vztahů. Pokud je rozvod manželství vyřešen prostřednictvím tzv. rozvodu dohodou, pak je situace snadnější oproti spornému rozvodu. V rámci rozvodu dohodou je jednou z podmínek rozvodu předložení dohody soudu o majetkovém vypořádání mezi manželi. Pokud je rozvod dohodou možný, pak se jedná o vhodnou formu rozvodu manželství, který obvykle ušetření čas i náklady. 

Pokud je však manželství rozvedeno ve sporném rozvodu manželství, pak je nutné realizovat majetkové vyrovnání po rozvodu. Pokud však není vypořádáno společné jmění manželů ani do tří let od zániku manželství, pak se uplatňují tyto pravidla dle občanského zákoníku:

  • hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z nich, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá;
  • ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou; jejich podíly jsou stejné;
  • ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné.


Jestliže si nepřejete, aby se uplatnily tyto pravidla, pak je potřebné provést vypořádání společného jmění manželů.


Vypořádání společného jmění manželů

Ideální variantou pro majetkové vyrovnání po rozvodu je dohoda. Dohoda o vypořádání společného jmění manželů má vždy účinky ke dni zániku manželství. V rámci této dohody se vypořádá veškerý majetek a dluhy, které jsou součástí společného jmění manželů.

Pokud však není možné uzavřít dohodu, pak je každý z manželů oprávněn podat návrh na soud k vypořádání společného jmění manželů.

Majetkové vyrovnání po rozvodu


Majetkové vyrovnání po rozvodu online

Řešíte vypořádání společného jmění manželů a nevíte si rady? Můžete se na nás obrátit, ať již potřebujete pouze konzultaci nebo připravit dohodu o majetkovém vyrovnání, či zastoupit před soudem ve sporu o vypořádání společného jmění manželů.

Právní pomoc poskytujeme online nebo osobně, rychle, odborně a za předem stanovenou odměnu.

Sdílet článek na sociálních sítích

Nemovitostní právo

Advokátní úschova při převodu nemovitosti

Plánujete koupi či prodej nemovitosti a chcete, aby byl celý proces v maximální možné míře bezproblémový a bezpečný? V tomto článku si přiblížíme základní informace o institutu advokátní úschovy při převodu nemovitosti.

Celý článek

NEZÁVAZNÝ KONTAKT

Kontaktujte nás k řešení vašeho právního dotazu. Ozveme se vám co nejdříve.

Nezávazná poptávka - Majetkové vyrovnání po rozvodu

Pomocí tohoto formuláře můžete odeslat nezávaznou poptávku právních služeb, na základě které Vás kontaktujeme, abychom mohli provést nacenění služeb a následně pomoci s řešením právního problému.